11 نکته در خصوص سفر کردن در فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا

هیچ چیز بدتر از بیماری نیست مگر بیماری که خارج از خانه به سراغ شما آید. متاسفانه این امر برای بسیاری از ما بارها پیش آمده است. در ادامه به بررسی نکات ارزشمندی در خصوص به حداقل رساندن خطر و علائم بیماری در سفر می پردازیم:

 • دریافت واکسن آنفلوانزا

هر مسافری باید واکسن آنفلوانزا را دریافت نماید. این واکسن می بایست هر ساله تجدید شود.پ

11 tips for traveling during cold and flu season Coldax1

 • استفاده از دستمال های آنتی باکتریال

بهتر است هنگام سفر در بعضی موارد اندکی وسواس داشته باشید. دستهای خود را مداوم بشویید، از ضدعفونی کننده های دست استفاده کرده، تمام تلاش خود را برای دور نگاه داشتن دستانتان از دهان، چشم و بینی خود بعمل آورده و  صندلی های هواپیما و برخی وسایل هتل را با استفاده از دستمال های آنتی باکتریال ضدعفونی کنید. تنبلی در این موارد ممکن است بهای زیادی برای شما داشته باشد.

 • داشتن بسته کمک های اولیه

همواره به همراه داشتن بسته کمک های اولیه کوچک کار عاقلانه ای است. این بسته می تواند شامل مواردی چون دماسنج، باند، تایلنول، قطره های بینی، قرص های ضد اسهال، ضداحتقان، قرص معده، حساسیت، آنتی بیوتیک، اسپری اکسیژن و قرص های سرماخوردگی باشد. چنین وسیله ای در سفر برای شما کاربرد بسیاری دارد، اما چرا؟ مطمئن باشید هنگام بیماری آرزو می کنید کاش بسته کاملتری تهیه می کردید.

 • مراجعه به پزشک

در این خصوص هتل ها می توانند به شما کمک نمایند. برای این کار با میز پذیرش تماس گرفته و درخواست پزشک نمایید. همچنین می توانید خودتان با پزشکان محلی ارتباط برقرار کنید.

11 tips for traveling during cold and flu season Coldax2

 • بیمه مسافرتی

پیش از مسافرت، در خصوص اینکه آیا بیمه پزشکیتان هزینه هایتان را در طول سفر پوشش می دهد یا خیر تحقیق نمایید. اگر چنین پوششی را ندارید بهتر است بیمه مسافرتی را خریداری کنید. هزینه چنین بیمه هایی زیاد نبوده و منفعت بسیاری دارد.

 • استراحت

مطمئنا یکی از عواملی که موجب بروز بیماری می شود ضعف جسمانی حاصل از کمبود استراحت و بر هم ریختن روتین خواب است. بهتر است در زمان بیماری استراحت کافی را فراموش نکنید.

11 tips for traveling during cold and flu season Coldax3

 • عدم گسترش ویروس ها

اگر بیمار هستید بیرون نروید. هیچ کس علاقه ای به بودن در کنار افراد بیمار ندارد. پس به جای آنکه بیرون رفته و دیگران را آلوده سازید بهتر است در منزل مانده و استراحت کنید. این بیماری خاصیت دومینویی دارد، بنابراین به خود استراحت دهید. اما اگر مجبورید با وجود بیماری باز هم به سفر بروید، برای جلوگیری از گسترش آن باید دستان خود را بیش از حالت عادی شسته، از ضدعفونی کننده های دست استفاده کرده و دهان خود را هنگام عطسه و سرفه بگیرید.

 • پوشاندن صورت با ماسک

در ژاپن، افراد به هنگام بیماری صورت خود را با ماسک جراحی می پوشانند. چنین عملی شایسته پیاده سازی در دیگر کشورها نیز است. بنابراین چه خودتان بیمار هستید و چه نزدیکانتان، استفاده از این ماسک می تواند احتمال ابتلا یا گسترش بیماری را کاهش دهد.

 • استفاده مجدد از دستمال های آنتی باکتریال

بله مجددا استفاده از دستمال های آنتی باکتریال. این بدان علت است که همگان تنها به فکر ضدعفونی کردن سطوح پیش از تماس با آنها هستند و کمتر کسی به فکر ضدعفونی کردن این سطوح پس از تماس است. بنابراین اگر بیمار هستید، هنگام فرود هواپیما سطوحی چون کمربند ایمنی، دسته صندلی، میز پذیرایی و صفحه تلویزیون را با دستمال آنتی باکتریال ضدعفونی کنید. بهتر است در هتل هم همین کار را انجام دهید تا از گسترش ویروس ها جلوگیری کرده باشید.

 • نوشیدن زیاد مایعات

هنگام بیماری می بایست مایعات زیادی مصرف کنید، در نظر داشته باشید چنین مایعاتی شامل الکل و کافئین نمی باشد. در هنگام سفر نوشیدن این مایعات می بایست دو چندان شود. تامین آب مورد نیاز بدن طول مدت بیماری را کاهش می دهد.

 • تغییر زمان پرواز

تغییر بلیط برای بسیاری از افراد بسیار دشوار و به همراه هزینه می باشد (مگر آنکه بلیط قابل استرداد باشد). امیدواریم در آینده خطوط هوایی برای افراد بیمار استثنا قائل شده و بلیط آنها را به رایگان تعویض نمایند تا مانع از گسترش بیماری گردند. اما در حال حاضر، بهترین راه حل برای تعویض بلیط بدون پرداخت هزینه، مراجعت به فرودگاه و صحبت با مسئول پرواز است. چنین عملی الزاما کارساز نبوده اما ممکن است موثر باشد.