سفرهای هوایی، سرماخوردگی و عفونت های سینوسی

افرادی که سرماخوردگی شدید یا عفونت های سینوسی داشته اند به خوبی می دانند که سفر هوایی در این شرایط می تواند بسیار دردناک باشد. هنگام پرواز، فشار هوای سینوس ها و گوش میانی می بایست با فشار کابین داخل هواپیما که هنگام فراز و نشیب تغییر می کند همگام گردد. عفونت های خاص و برخی حالات دیگر می تواند موجب بسته شدن لوله استاش (که گوش میانی را به پشت بینی مرتبط کرده و توازن فشار هوا را در هر دو سمت پرده گوش نگاه می دارد) یا دهانه سینوس شود. این محدودیت در گردش هوا سبب عدم توازن و تعادل فشار و نهایتا بروز درد می گردد. از جمله مواردی که باعث برهم خوردن توازن فشار هوا در گوش و سینوس ها می شوند عبارتند از :گرفتگی هایی که به واسطه سرماخوردگی یا حساسیت، عفونت گوش میانی و عفونت های سینوسی.

اما درد تنها نشانه ای که هنگام گرفتگی لوله استاش ایجاد می شود نیست. تغییرات فشار داخل گوش میانی گاهی اوقات منجر به سرگیجه (حس چرخش)، وزوز گوش (زنگ گوش) یا از دست دادن شنوایی می شود. در موارد شدیدتر، پارگی پرده صماخ (پرده گوش) نیز ممکن است به وقوع بپیوندد.

بیشتر پزشکان بر این عقیده اند که صرفنظر کردن از پرواز هنگامی که از عفونت گوش یا سینوس رنج می برید بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز درد و علائم احتمالی است. اما اگر ناگزیر به پرواز هستید، می توانید از ضداحتقان ها برای غلبه بر مسدود شدن راه های هوایی استفاده کنید. برای این منظور هم می توان از ضد احتقان های خوراکی و یا موضعی (اسپری های بینی یا قطره های بینی) برای درمان گرفتگی بهره جست. همچنین می توان از مسکن های بدون نیاز به نسخه برای کنترل سختی های ناشی از این گونه سفرها استفاده نمود.

جویدن آدامس و بلعیدن مکرر آب دهان در هنگام پرواز خصوصا هنگام اوج گرفتن و فرود آمدن می تواند آرامش بخش باشد. دادن شیشه شیر یا پستانک به نوزادان حساس نیز می تواند مانع بروز گوش درد در آنان گردد. شما می بایست تکنیکی به نام مانور والسالوا که فشار هوا در گوش ها را متوازن می کند را بیاموزید. برای انجام این تکنیک تنها کافیست بینی خود را گرفته و با دهان بسته سعی کنید هوا را به خارج برانید. با انجام موفقیت آمیز این روش صدای ترکیدن ضعیف (یا صدای بلند هنگام گرفتگی) را در گوش هایتان خواهید شنید. دقت کنید فشار زیادی نباید وارد کنید زیرا ممکن است به شما آسیب وارد شود.

Air travel colds and sinus infections Coldax

شما همچنین می توانید از محصولی به نام گوش گیر که برای خلبانان طراحی شده استفاده کنید. این محصول، پرده گوش شما را از تغییرات سریع و شدید فشار محافظت می نماید. آهسته نمودن تغییرات به واسطه این گوش گیرها موجب به حداقل رساندن تفاوت های فشارهوا در پرده گوش می گردد.

اگر شما از لوله های داخل گوش به دلیل عفونت و گرفتگی گوش استفاده می کنید باید بدانید این وسایل مانع از بروز علائم ناخوشایند مذکور هنگام پرواز می گردد. لوله های گوش غالبا برای مدیریت تجمع مایعات گوش در نوزادان یا کودکان استفاده می شود اما گاهی بزرگسالان نیز نیاز به تعبیه لوله های گوش خواهند داشت.

Air travel colds and sinus infections Coldax01

جالب است بدانید تغییرات در فشار هوای کابین هواپیما برای افرادی که دارای بیماری پوسیدگی دندان هستند نیز می تواند سبب دندان درد شود.