مسافرت هوایی در فصل تعطیلات

گاهی مسافرت هوایی می تواند شبیه به یک کابوس شود – حضور در جمعی از غریبه هایی که سرفه و عطسه می کنند، تمامی سطوحی که با آنها در تماسید، سرویس های بهداشتی عمومی و فضای اندکی که در هواپیما با دیگران به اشتراک می گذارید. اما در این روزها که همگی به فکر سفر هستیم بهتر است توجه مضاعفی به سلامتی خود و دیگران داشته باشیم.

نگران نباشید، در ادامه شما را با مطالبی در این خصوص آشنا می کنیم:

مراقب دست هایتان باشید

شما می خواهید در هر ارتفاعی که هستید بهداشت دستان خود را به درستی رعایت کنید. اما آیا این امر با وجود سینک های کوچک تعبیه شده در هواپیماها قابل انجام است؟ به این مسئله سختی های ناشی از استفاده از آب را نیز بیفزایید. بنابراین بهتر است جهت افزایش میزان پاکیزگی دستانتان، یک بطری محلول ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید. اگر نگرانید که چگونه می توانید  این بطری را به داخل هواپیما ببرید، باید بدانید محلول های کمتر از 100 میلی لیتر محدودیتی برای به همراه داشتن ندارند. از این محلول پیش از خوردن و آشامیدن و پس از تماس با سطوح مختلف استفاده نمایید.

air travel during flu season Coldax01

راحت تنفس کنید

ممکن است در داخل هواپیما حس کنید در دام ویروس ها گرفتارید. زیرا درون یک لوله با صدها غریبه به مدت چند ساعت قرار گرفته اید که بعضی از آنها عطسه و سرفه هم می کنند. طبیعتا شما بر روی برخی از عوامل اندک مانند صندلی کنترل دارید اما ممکن است نگران باشید که از طریق هوا مبتلا شوید. در این مورد نگران نباشید زیرا هوای چرخشی داخل هواپیما از فیلترهای با کیفیت و کارایی بالایی در کابین عبور می کند بنابراین امکان در خطر قرار گرفتن مسافران از این طریق را به حداقل می رساند.

به سرتان استراحت دهید

برخی اوقات به دلایل گوناگون و گاها بهداشتی نمی توانید در هواپیما آسوده استراحت کنید. همانطور که میدانید در بعضی از خطوط هوایی بالشت و پتو به تعداد موجود نمی باشد. حتی ممکن است اگر هم بتوانید این وسایل را بگیرید در استرس اینکه آیا پیشتر از این بالشت و پتو استفاده شده قرار گیرید. بنابراین بهتر است برای آنکه بتوانید اندکی استراحت نمایید از بالشت و پتوی سفری خود استفاده کنید. امروزه چنین وسایلی در بسته بندی های کوچک عرضه می شوند.

air travel during flu season Coldax2

آب مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید

برای آنکه بدنتان دچار فقر آب نشود می بایست از صرف نوشیدنی های الکلی یا کافئین دار پرهیز کنید. آب بهترین گزینه برای این منظور محسوب می شود، آب میوه های حاوی ویتامین ث چون آب سیب و آب پرتقال نیز انتخاب های مناسبی هستند. بد نیست بدانید از دست دادن آب بدن موجب خشک شدن گلو و بینی و متعاقبا آسیب پذیرتر شدن بدن برای دریافت ویروس می گردد. اگر بینی خشکی دارید به همراه داشتن اسپری های نمکی بینی (کمتراز 100 میلی لیتر) کار عاقلانه ای است. همچنین جویدن آدامس و مکیدن آب نبات نیز موجب مرطوب شدن گلوی شما می شود.

air travel during flu season Coldax3

سفر هنگام بیماری

اگر با وجود سرماخوردگی و آنفلوانزا ناگزیر به سفر هستید، بهتر است با رعایت موارد بهداشتی چون شستن و ضدعفونی کردن دست ها، پوشاندن دهان و بینی با دستمال یا آرنج هنگام عطسه و سرفه و پرهیز از تماس با سطوح مشترک مانع از آلوده شدن دیگر مسافران پرواز شوید. اگر قصد دارید برای جلوگیری از گسترش بیماری ماسک بزنید، مطمئن شوید که آن را به صورت صحیح انجام می دهید.

پرواز خود را کنسل یا به تعویق اندازید

بهتر است اگر بیماری واگیرداری چون سرماخوردگی دارید برای سلامت خود و دیگر مسافران سفر خود را به تعویق انداخته یا از آن صرفنظر کنید. مشکل اینجاست که هزینه اکثر بلیط ها غیر قابل استرداد بوده و خطوط هوایی سیاست های متفاوتی در مورد تاخیر یا تغییر پرواز شما به کار می بندند. بسیاری از خطوط هواپیمایی تنها در صورت مرگ شخص یا نزدیکان وی استثنا قائل می شوند و دیگر درخواست های مبنی بر تغییر برنامه پرواز را تک به تک بررسی می کنند. برخی از این خطوط برای تعویض بلیط هزینه دریافت می کنند در حالیکه برخی دیگر در صورت ارائه نسخه پزشک چنین هزینه ای را از شما نمی گیرند. در برخی مواقع هم اگر نماینده خط هوایی تشخیص دهد که شما برای سوار شدن به هواپیما بیش از حد بیمار هستید از شما هزینه دریافت نمی کنند. ضمنا بیمه مسافرتی هم در این شرایط برای شما کاربرد زیادی دارد.