سفر هوایی در حین سرماخوردگی

حتما برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که: چمدان خود را جمع کرده و آماده سفر می شویم و در همان لحظه عطسه، سردرد و گرفتگی های ناخوشایند گوش و بینی به سراغمان می آید. پرواز کردن در حالت بیماری هیچگاه خوشایند نبوده و حتی برخی اوقات ممکن است خطرناک نیز باشد. اگر بیماری پیش از سفر رخ دهد چندین گزینه پیش روی شما است:

به تعویق انداختن پرواز

برنامه ریزی های انجام شده برای سفر و هزینه های صورت گرفته اغلب مانع از انعطاف لازم در این گونه مواقع می شود اما در صورت امکان تا زمانی که شدت علائم بیماری تان کاهش پیدا کند برای سلامت خود و دیگر مسافران پروازتان را به تعویق بیاندازید. اگر صبر کنید تا گرفتگی ها و احتقان های به وجود آمده کمتر شود احتمال تجربه درد در حین سفر برای شما کاهش می یابد. همچنین امکان گسترش ویروس به مسافران همجوارتان نیز به حداقل می رسد. علاوه بر این موارد، زمان به وجود آمده ناشی از به تعویق انداختن پرواز، موجب می شود مطمئن شوید تنها سرماخورده اید و مسئله جدیتری رخ نداده است. در اوایل ظهور آنفلوانزای خوکی، برخی کشورها هنگام مهاجرت، دمای بدن افراد را مورد رصد قرار می دادند.

اجتناب از افزایش فشار

اصلی ترین مشکل طی پرواز در هنگامی که دچار گرفتگی و احتقان شده اید، درد سینوس ها و گوش است. درد گوش زمانی رخ می دهد که تراکم، باعث تورم بافت پوششی سینوس ها یا لوله استاش شده و توازن فشار هوا در گوش ها را دشوار یا غیر ممکن می سازد. با توجه به گستردگی گرفتگی و طول مدت پرواز، این امر ممکن است منجر به مشکلات عدیده ای چون دردهای ملایم تا آسیب های دائمی گوش گردد. در موارد ملایم، گوش شما پس از فرود باز نخواهد شد و قدرت شنوایی شما ممکن است برای چندین روز تحت تاثیر قرار گیرد. در موارد شدیدتر، گوش میانی با مایع داخلی پر شده و منجر به عفونت گوش و حتی پارگی پرده گوش می گردد.

تمیز کردن گوش ها

تمیز کردن گوش های مسدود شده کار دشواری است. هنگام سرماخوردگی حدود 30 دقیقه پیش از پرواز از ضداحتقان ها استفاده نمایید. قورت دادن مداوم بزاق دهان یا خمیازه کشیدن مداوم و جنب و جوش هنگام نشست و برخاست هواپیما مو جب باز ماندن لوله استاش می گردد. همچنین، قرار دادن گوش گیر می تواند به حفظ موازنه فشار در گوش هایتان بیانجامد. برای این منظور بهتر است گوش گیر را هنگام نشستن بر روی صندلی، در گوشتان قرار داده و تا پس از فرود نیز آن را بر ندارید.

Air travel with a head cold Coldax

تامین آب مورد نیاز بدن

مسافرت هوایی نیز همانند سرماخوردگی موجب از دست دادن آب بدن می شود. بنابراین می توان متصور شد که ترکیب این دو تا چه اندازه سبب خشک شدن بدن و احساس نامطلوب تر می گردد. اگر ناچارید علی رغم بیماری خود به سفر بروید در طول پرواز نوشیدنی های زیادی چون آب، آب میوه یا چای داغ بنوشید. همچنین بهتر است از مرطوب کننده های لب برای خشک نشدن لب هایتان استفاده نمایید.

Air travel with a head cold Coldax02

مدیریت داروهای خود

اگر سرفه می کنید، شربت سینه یا قرص های مخصوص آن را به همراه داشته باشید. البته می بایست در نظر داشته باشید که با توجه به قوانین هوایی، هر نوع داروی مایعی باید در ظرفی کمتر از 100 میلی لیتر ریخته شده و هنگام بازرسی امنیتی به رویت مسئولان برسد.