مزایا و معایب وجود آنتی بیوتیک در خوراک حیوانات

بیش از 6 دهه است که از آنتی بیوتیک ها در غذای حیوانات استفاده می شود. طبق تحقیقات، این عمل مزایا و معایب گوناگونی در پی دارد، بنابراین هنگام استفاده از آنتی بیوتیک می بایست این موارد را به دقت مدنظر قرار داد.

مضرات

بزرگترین ایراد استفاده از آنتی بیوتیک در خوراک حیوانات، پدیده ای به نام مقاومت آنتی بیوتیکی است که بسیار حائز اهمیت می باشد. مشکلی که به معنای واقعی کلمه قادر به ایجاد فاجعه است. فاجعه ای که نه فقط مختص حیوانات که برای انسان ها نیز به وجود خواهد آمد.

هنگامی که حیوانات به واسطه وجود آنتی بیوتیک در خوراکشان درمان می شوند، تمامی باکتری ها در اثر دارو از بین نمی روند. برخی از این باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده و در بدن حیوان رشد و تکثیر می شوند. جالب است بدانید این باکتری ها ممکن است تنها در بدن این حیوان باقی نمانده و به حیوانات دیگر هم منتقل شوند. مهم تر از آن این است که این باکتری ها قادرند به داخل بدن انسان ها نیز راه یابند.

Antibiotic in animal feed 31

راه های زیادی وجود دارند که باکتری ها از آن طرق می توانند در میان انسان ها گسترش پیدا کنند. ممکن است این باکتری ها در مدفوع حیوانات وجود داشته و به دست کارگران برخورد کنند. اگر شخصی گوشتی را مصرف کند که حاوی این نوع باکتری ها است، ممکن است در معرض آنها قرار گیرد. ضمنا زمانی که شخصی آلوده شود دیگران نیز ممکن است آلوده گردند. متاسفانه این باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم خواهند بود.

همچنین باکتری های مقاوم به دارو می توانند با دیگر انواع باکتری های مقاوم نیز ترکیب شوند. بزرگترین نگرانی محققان این است که این ترکیبات منجر به تشکیل ابرمیکروب هایی شوند که بتوانند به سادگی از شخصی به شخص دیگر منتقل شده و نسبت به بسیاری از انواع آنتی بیوتیک ها مقاومت داشته باشند. این به معنای واقعی کلمه یک بحران بهداشتی و سلامتی است.

منافع

  • درمان حیوانات بیمار

بیماری حیوانات را می توان از طریق آنتی بیوتیک در خوراکشان درمان نمود. این آنتی بیوتیک ها قادرند زمان بهبود در حیوانات را تسریع بخشند. بدون استفاده از آنتی بیوتیک، این حیوانات بیمار ممکن است بهبود نیابند.

Antibiotic in animal feed 32

  • کاهش خطر عفونت

بسیاری از حیواناتی که در مزارع به کار گرفته می شوند در محدوده های نزدیک به یکدیگر نگهداری می گردند. بنابراین بیماری های عفونی بسیار سریعتر می توانند گسترش یابند. تنها یک عفونت قادر است تمامی گله حیوانات را آلوده سازد. وجود آنتی بیوتیک در خوراک حیوانات می تواند به جلوگیری از این عفونت ها کمک کند.

  • افزایش بهره وری

برخی آنتی بیوتیک های بخصوص می توانند به کارایی بیشتر حیوانات بیانجامند. به عنوان نمونه، مرغ هایی که تتراسایکلین و پنی سیلین دریافت کرده اند تخم های بیشتری نسبت به دیگر مرغ ها می گذارند. کیفیت و قابلیت هضم آن ها نیز بهبود یافته و ممکن است نرخ رشدشان نیز افزایش پیدا کند.

Antibiotic in animal feed 33

  • صرفه جویی مادی

منافع فوق همگی به یک امر می انجامند: سودآوری بیشتر. با وجود تخم های بیشتر برای فروش، کشاورزان و دامداران درآمد بیشتری خواهند داشت. با وجود حیوانات سالم تر، آنها زیان کمتری را متحمل می گردند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در خوراک دام به طور کلی برای افزایش بهره وری و رشد و در نهایت افزایش سودآوری صورت می گیرد.

مزایا و معایب مختلفی برای استفاده از آنتی بیوتیک ها در خوراک حیوانات وجود دارد. اگرچه جوانب مالی، وسوسه انگیز است، اما می بایست احتمال بروز فاجعه (ایجاد باکتری هایی مقاوم در برابر دارو) نیز به درستی درک شود. کسانی که حیوانات را تولید می کنند و مقامات دولتی که بر آنها نظارت دارند باید این تصمیمات را با دقت بررسی نمایند.