مقاومت آنتی بیوتیکی مشکلی فراگیر

مقاومت آنتی بیوتیکی مشکلی جامع و فراگیر است و به زعم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها یکی از مهمترین مشکلات بهداشت عمومی در جهان به شمار می رود. باکتری هایی که زمانی به راحتی توسط آنتی بیوتیکها از بین می رفتند به مرور مقاوم و مقاوم تر شده اند. از جمله بیماریهایی که درمان آنها بعلت مقاومت در برابر آنتی بیوتیکها در حال دشوار شدن است می توان به عفونت های پنوموکوکی (عامل ذات الریه، عفونت های گوش، عفونت های سینوسی و مننژیت)، عفونت های پوست و بیماری سل اشاره نمود.

Antibiotic resistance a widespread problem .01

علاوه بر مقاومت آنتی بیوتیکی، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ممکن است منجر به بروز مشکلات دیگری نیز شود. آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن باکتری های بسیاری، حتی انواع مفید آن که بدن را سالم نگاه می دارند می شوند. در پاره ای از موارد، مصرف آنتی بیوتیک به دلیل از بین بردن باکتری های مفید در هضم صحیح غذا ممکن است برای فرد ایجاد اسهال نماید. در برخی موارد دیگر، احتمال دارد باکتری های مضر مانند کلستریدیوم دیفیسل رشد بی رویه پیدا کرده و باعث عفونت شوند.

Antibiotic resistance a widespread problem 03

مصرف صحیح و مطمئن آنتی بیوتیک

برای آنکه خطر مقاومت باکتریایی را تا حد امکان کاهش دهید به نکات زیر توجه کنید:

  • از آنتی بیوتیک تنها برای عفونت های باکتریایی استفاده نمایید. بد نیست اجازه دهید بیماری های خفیف تر خصوصا آنهایی که منشا ویروسی دارند دوره خود را طی کنند. این عمل به جلوگیری از توسعه بیشتر میکروب های مقاوم شده در برابر آنتی بیوتیک کمک می نماید. بهتر است در خصوص نیاز به مصرف آنتی بیوتیک به نظر پزشک خود اعتماد کنید. ضمنا اگر علائم بیماریتان بدتر نشده است اما مدت زیادی طول کشیده حتما به پزشک مراجعه کنید. 
  • از پزشک خود در خصوص ویروسی یا باکتریایی بودن بیماری و مزایا و معایب مصرف آنتی بیوتیک سوال بپرسید. اگر عامل بیماری ویروس است از پزشکتان در خصوص راه های درمان آن بپرسید و از وی درخواست تجویز آنتی بیوتیک نکنید.

از پزشکتان راه های بهبود علائم آزاردهنده مانند گرفتگی بینی و خارش گلو را جویا شوید.

Antibiotic resistance a widespread problem02

به یاد داشته باشید آنتی بیوتیک ها تنها برای درمان عفونت های باکتریایی موثرند و آن هم در صورتی که به همان میزان و زمان تجویز شده پزشک مصرف شوند. تاثیر آنتی بیوتیک زمان بر است پس انتظار نداشته باشید پس از مصرف اولین دارو حال شما بهبود یابد. همچنین به دلیل مشابه به هیچ عنوان بیش از مدت تجویز شده این دارو را مصرف نکنید.

 مهمترین مسئله این است که از آنتی بیوتیک هایی که از قبل در منزل مانده اند استفاده نکنید. همچنین به هیچ وجه آنتی بیوتیک های تجویز شده برای خود و دیگر اعضای خانواده را به کودکان ندهید. در نظر داشته باشید نگهداری آنتی بیوتیک برای دفعات آینده ایده نادرستی است و بهتر است مقادیر باقیمانده از آنتی بیوتیک را پس از پایان دوره تجویز شده دور بیاندازید.

با رعایت نکات بسیار ساده می توانید به مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی پرداخته و از گسترش عفونت جلوگیری نمایید.