امکان از بین رفتن مزایای شیر مادر با مصرف آنتی بیوتیک ها

 

طبق تحقیقات اخیر، استفاده زود هنگام از آنتی بیوتیک ها ممکن است مزایای شیردهی را کاهش دهد. محققان معتقدند نوزادانی که در سن شیرخوارگی یا اندکی پس از آن برایشان آنتی بیوتیک تجویز می شود مستعد ابتلا به عفونت و چاقی هستند.

Antibiotics may blunt breast feedings benefits 1

مدیر فنلاندی این تحقیقات می گوید: " با مصرف شیر مادر برخلاف شیرهای صنعتی، نوزاد، باکتری و محتویات قندی مخصوصی را از مادر دریافت می کند که موجب رشد برخی از باکتری ها می شود."

وی می افزاید: " نتایج نشان می دهد فایده اصلی سلامتی شیر مادر به این دلیل است که به کودک کمک می کند تا باکتری های روده ای (میکروبیوتا) خود را تقویت نماید و آنتی بیوتیک باعث اختلال در  این رشد می گردد. البته این تحقیق رابطه علت و معلولی بین استفاده زودهنگام از آنتی بیوتیک و عفونت و چاقی را اثبات نمی کند. اما مادر با شیر خود موجب رشد میکروبیوتا در نوزاد می شود و مصرف آنتی بیوتیک موجب اختلال در روند افزایش میکروبیوتای طبیعی که در بهبود کارکرد متابولیسم و سیستم ایمنی نوزاد موثر است می گردد."

Antibiotics may blunt breast feedings benefits 2

پروفسور گوارش کودکان در دانشگاه سالرنوی ایتالیا نیز با این گفته ها موافق بوده و می گوید: " استفاده زودهنگام از آنتی بیوتیک به صورت نامطلوبی میکروارگانیسم های روده ای (باکتری های روده) را تغییر داده و این مسئله ممکن است عواقب مادام العمری را حتی در نوزادانی که مدت طولانی از شیر مادر تغذیه نموده اند به همراه داشته باشد."

وی در ادامه اضافه می کند که باکتری های روده ممکن است بر افزایش چاقی نیز تاثیرگذار باشند زیرا این باکتری ها ساخت اسیدهای چرب که بر ترشح مولکولهایی که روده از آن طریق، غذا و احساسات مربوط به گرسنگی را کنترل می کند بر عهده دارند. چنین اختلالی ممکن است باعث التهاب مزمن در جریان خون شود که نه تنها بر چاقی که بلکه بر برخی شرایط مرتبط با چاقی چون بیماری کبد چرب و سندروم متابولیک نیز اثر گذارد.

در این تحقیق اطلاعات مربوط به 226 کودک فنلاندی جمع آوری شده و از مادران این کودکان سوالاتی در خصوص شیردهی و استفاده از آنتی بیوتیک پرسیده شد. همچنین تیم تحقیقاتی، پاسخ های مادران را با پرونده پزشکی کودکان بازبینی مجدد نمودند.

Antibiotics may blunt breast feedings benefits 3

نزدیک به 97 درصد نوزادان برای حداقل یک ماه از شیر مادر تغذیه نموده بودند و میانگین زمان شیردهی مادران 8 ماه بوده است.

محققان دریافتند که در میان 113 نوزادی که در دوران شیر دهی از آنتی بیوتیک استفاده نکرده اند  میزان عفونت و چاقی کمتر بوده است. در حقیقت برای هر ماه شیردهی، مصرف آنتی بیوتیک 5 درصد کاهش داشته است.

از طرفی در 113 نوزادی که در زمان شیردهی و تا 4 ماه پس از آن از آنتی بیوتیک استفاده کرده اند عفونت های بیشتر و میل به اضافه وزن بیشتری مشاهده گردید.

Antibiotics may blunt breast feedings benefits 4

یک متخصص گوارش و اطفال در بیمارستان میامی می گوید: " به خوبی می دانیم که نوزادانی که با شیر طبیعی تغذیه نموده اند در مبارزه با عفونت ها به دلیل بهره مندی از مصونیتی که در شیر مادر وجود دارد موفقترند. اگر شما نوزادتان را با شیر خود تغذیه نکنید عملا باکتری های مفید را به آن ها منتقل نخواهید نمود.  می بایست در نظر داشت از آنجایی که آنتی بیوتیک ها موجب از بین رفتن باکتری ها در روده می گردند نباید برای هر عفونت و یا تب کردن این دارو به نوزاد داده شود. همچنین در مورد بیماری های ویروسی استفاده از آنتی بیوتیک بی تاثیر است و نمی بایست مصرف شود."

البته این متخصص ارتباط میان شیر مادر و پیشگیری از چاقی به دلیل باکتری های سالم در روده را قانع کننده ندانست و به جای آن معتقد است تغذیه با شیر مادر ممکن است استفاده از غذاهایی که موجب چاقی می شوند را به تاخیر اندازد.

وی می گوید: " استفاده از شیر مادر موجب جلوگیری از مصرف زودهنگام غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند سریال صبحانه و کمپوت های میوه شده که باعث چاق شدن کودک می گردد."