جلوگیری از سرماخوردگی در سفر

بسیاری از مسافران بر این عقیده اند که پس از هر بار سفر به طور قطع بیمار می شوند. این افراد خوراکی، آب و برخی از آنان هواپیما را علت این امر می دانند اما حقیقت چیست.

نتایج تحقیقات گوناگون است اما بیشتر آنها حاکی از این است که وسایل نقلیه هوایی، انتقال دهنده های قدرتمند سرماخوردگی هستند. طبق تحقیقی که در مجله وال استریت منتشر شده بود، افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی طی سفرهای هوایی تا 20 درصد عنوان گردیده بود. در تحقیق معتبر دیگری از امکان انتقال 100 برابری ویروس های سرماخوردگی در هوا نسبت به یک روز عادی بر روی زمین سخن گفته شده بود.  

محققان برای روشن شدن این موضوع تحقیقات گسترده ای با استفاده از تجهیزات کامل برای یافتن احتمال افزایش ابتلا به بیماری در سفرهای هوایی پرداختند و مواردی چون فواصل نزدیک، هوای مشترک و کاهش رطوبت داخل کابین را مورد بررسی قرار دادند.

دلیل سرماخوردگی در هواپیما: کمبود رطوبت کابین

محققان اعتقاد دارند چندین مورد بالقوه برای انتقال سرماخوردگی در هواپیما وجود دارد اما دلیل اصلی این مشکل را کاهش شدید رطوبت کابین به علت ارتفاع بالا می دانند. اکثر وسایل نقلیه هوایی در ارتفاع حدودی 9 الی 11 کیلومتری زمین که رطوبت 10% یا کمتر دارد به پرواز در می آیند. در سطوح پایین رطوبتی، مخاط بینی و گلو خشک شده و از کار می افتد. چنین شرایطی محیط مناسبی برای حضور ویروس ها و تحت تاثیر قرار دادن ما به وجود می آورد.

سیستم حفاظتی که با نام سیستم پاک کننده مخاطی نیز شناخته می شود اولین خط دفاعی بدن در برابر میکروب های و ویروس های مضر به شمار می رود. جالب است بدانید اگر ویروس سرماخوردگی در محیط کاملا مرطوبی قرار گیرد و از طریق گلو به بدن نفوذ کند شما دچار عفونت ویروسی نخواهید شد. اما در صورتی که این سیستم دفاعی مختل شود، ویروس شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نکاتی در خصوص جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

1. آب رسانی کافی به بدن

ثابت شده نوشیدن مکفی آب علاوه بر اینکه بر اثرات بی آبی بدن طی پرواز که نتایجی چون سردرد، مشکلات معده، گرفتگی عضلات، خستگی و از این دست مسائل دارد غلبه می کند می تواند منجر به تقویت مکانیسم ایمنی طبیعی پیشگیرانه و نهایتا بهبود عملکرد آن شود. البته همانطور که می دانید این مسئله در حالت های عادی هم صادق است اما در داخل هواپیما به علت اینکه گلو و بینی اولین خاکریز دفاعی به شمار می روند برای ممانعت از تضعیف آنها به واسطه خشکی زیاد می بایست این مسئله را بیشتر مدنظر قرار داد.

Avoiding the airplane cold Coldax01

توجه داشته باشید نوشیدن منظم و مداوم آب و دیگر مایعات در حین پرواز بهتر از نوشیدن یکباره مقدار زیادی آب پیش و هنگام پرواز است زیرا مخاط شما را به صورت مداوم از خشکی می رهاند. ضمنا در نظر داشته باشید نوشیدن مایعاتی که منجر به از دست دادن آب و خشکی بدن می شوند به هیچ عنوان در طول پرواز پیشنهاد نمی شود.

اسپری های بینی راه بسیار موثری برای حفظ عملکرد صحیح این سیستم در بینی شما به شمار می روند. مضافا بر اینکه، نوشیدنی های گرم نیز راه مفیدی برای محافظت از این سیستم است زیرا اولا موجب آب رسانی مناسب به بدن شده، ثانیا سیستم مخاطی بدن را فعال کرده و ثالثا از طریق بخار به صورت مستقیم رطوبت را جذب بدن می نماید. لطفا در نظر داشته باشید این مسئله یک راه حل درمانی نبوده و تنها قادر است سیستم دفاعی بدن شما و عملکرد آن را تقویت نماید.

2. پاکیزگی مداوم دست ها

دست ها، اصلی ترین نقاط تماس با ویروس های سرماخوردگی، آنفلوانزا و دیگر میکروب ها در هواپیما و دیگر مکان ها به شمار می روند. به عبارتی به واسطه تماس مستقیم انگشتان با دسته های صندلی، دیگر افراد، پشتی صندلی و ... و سپس دهان، ویروس به سادگی منتقل شده و شما را برای مدتی بیمار خواهد نمود. دانشمندان بر این عقیده اند که ویروس های ناقل سرماخوردگی و آنفلوانزا می توانند تا چندین ساعت بر روی پوست یا اشیائی چون دسته صندلی، کنترل تلویزیون، میز جلوی صندلی و دیگر اشیاء مشابه زنده بمانند. هرچند، به سادگی و تنها با شستن دست ها با آب گرم و صابون می توانید حصار محکمی در برابر این موجودات ریز مضر کشیده و آنها را دور نگاه دارید.

Avoiding the airplane cold Coldax02

اگر برایتان مقدور است پیش از هر وعده غذایی در هواپیما و پس از پرواز دستانتان را بشویید.

البته از آنجایی که کابین هواپیما فضای محدودی دارد و ترک صندلی پیش و پس از هر وعده غذایی به دلیل آزردن دیگران عملا غیر ممکن است بنابراین توصیه می شود از محصولات ضدعفونی کننده دست برای این منظور استفاده شود.

3. بهداشت دهان

همان گونه که با حفظ بهداشت دست هایتان مانع از انتقال ویروس ها می شوید، با استفاده از دهان شویه های از بین برنده میکروب ها نیز می توانید بر قدرت دفاعی خود بیفزایید. البته در نظر داشته باشید بطری دهان شویه شما با توجه به قوانین هوایی می بایست کمتر از 90 میلی لیتر باشد تا اجازه بردن آن به کابین را بیابید.

4. به همراه داشتن ویتامین ها

هرچند تاثیر سریع ویتامین ها اثبات نشده است اما بسیاری از مسافران بر روی اثر آن ها قسم می خورند. بسیاری از افرادی که به صورت مداوم از هواپیما استفاده می کنند 2 روز پیش از پرواز ویتامین مصرف می کنند هر چند در بیان علت انجام این عمل می گویند: " نظری در خصوص تاثیر علمی این ویتامین ها نداریم اما با این کار در طی صدها و شاید هزاران سفری که انجام داده ایم به ندرت سرما خورده ایم." این افراد از مولتی ویتامین های معمولی و ویتامین ث استفاده کرده و علی رغم آنکه تاثیر مصرف میزان زیاد این ویتامین در پیشگیری از سرماخوردگی مردود است اما به کم کردن شدت علائم این بیماری بدین واسطه معتقدند.

5. استفاده از ماسک صورت

انجمن ملی سلامت بر این عقیده است که میکروب های موجود در هوا یکی از 2 عامل اصلی انتقال بیماری سرماخوردگی هستند. بنابراین بهتر است جهت پیشگیری و یا عدم انتقال بیماری در حین سرماخوردگی به دیگران از ماسک بر روی صورتتان استفاده نمایید. اگرچه تحمل مسافت های طولانی با ماسک بر روی صورت بسیار دشوار می نماید اما راه حلی پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال این بیماری محسوب می شود.

Avoiding the airplane cold Coldax03