سرماخوردگی، یک عفونت ویروسی است که برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. این بیماری، دستگاه تنفسی را آلوده کرده و معمولا منجر به گرفتگی و آبریزش بینی می گردد. نوزادان در برابر سرماخوردگی آسیب پذیرتر هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز به صورت کامل تشکیل نشده که بتواند در برابر عفونت ها از خود واکنش نشان دهد. به همین دلیل می بایست نوزادان خود را در برابر انواع بیماری ها، خصوصا سرماخوردگی محافظت نمایید.

بهترین راه جلوگیری از دچار شدن نوزادتان به سرماخوردگی است. برای این منظور، باید همواره نوزادتان مواد مغذی مناسبی چون شیر مادر و ویتامین های مکمل تغذیه را دریافت داشته و نیز  او را از افرادی که سرماخورده اند دور نگه دارید.

مطمئن شوید که تمامی راه هایی که ممکن است نوزادتان از طریق آنها به سرماخوردگی دچار شود را می دانید. آگاه باشید که ویروس سرماخوردگی می تواند از طریق هوا، تماس مستقیم با افراد آلوده یا سطوح آلوده پخش شود. تغییرات آب و هوایی خصوصا در ماه های سرد سال نیز از جمله عواملی است که می تواند احتمال ابتلای فرد به این بیماری را افزایش دهد. سعی کنید همواره محیط را پاکیزه نگاه دارید. اسباب بازی ها، لباس ها، روتختی و بالش های نوزادتان را شسته و ضدعفونی نمایید. بهتر است پیش از در آغوش کشیدن دلبندتان، دستانتان را شسته و همین رویه را در مورد دیگر افرادی هم که قصد انجام این کار را دارند در پیش گیرید. سعی کنید فاصله نوزادتان با افراد بیمار را حفظ نمایید.

اما در صورتی که نوزادتان به سرماخوردگی دچار گشت می بایست مراقب علائمی چون تب پایین (معمولا حدود 37.5 درجه سانتیگراد)، آبریزش بینی، عطسه، گرفتگی بینی، کج خلقی، بی اشتهایی و بی خوابی باشید. اگر سن نوزادتان، کمتر از 3 ماه است بهتر است برای مراقبت های صحیح پزشکی فورا با پزشکتان مشورت نمایید. بهتر است طول مدت بیماری نوزادتان را یادداشت نمایید زیرا ممکن است این بیماری منجر به ذات الریه، کم شدن آب بدن و عوارض دیگر شود. ضمنا اگر در انجام مراقبت های درمانی مردد هستید بدون درنگ نوزادتان را نزد پزشک ببرید.

شما می بایست تا آنجا که امکان دارد به بهبود بیماری دلبندتان کمک کنید. سعی کنید مایعات بیشتری چون آب، آبمیوه و حتی شیر مادر به وی دهید تا از کم شدن آب در بدن او جلوگیری نمایید. برخی ضد احتقان های گیاهی می توانند به بهبود این بیماری بیانجامند، پس از آنها استفاده کنید. می توانید نعناع را در آب داغ ریخته و اجازه دهید بخار آن احتقان بینی نوزادتان را از بین ببرد. با بالابردن تشک تختخواب نوزادتان خواب راحتتری برای او فراهم کنید. از پزشک متخصص خود بخواهید نسخه مسکنی برای نوزادتان بنویسد تا وی در طول مدت بیماری آرامش بیشتری داشته باشد. از قطره های نمکی یا اسپری ها برای از بین بردن گرفتگی بینی وی استفاده کنید. در صورت امکان دستگاه بخور در اتاق او بگذارید تا با افزایش رطوبت هوا، وی تنفس راحتتری داشته باشد.

درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد. تنها می توان با برخی داروها و روش ها، دوره  آن را کاهش داده یا با آرامش بیشتری آن را سپری نمود. برخی اعتقاد دارند سرماخوردگی، اثرات زیان باری بر روی نوزادان دارد پس بهتر است تا آنجا که ممکن است برای پیشگیری از دچار شدن فرزندتان به این بیماری و مشکلات پیرو آن تلاش نمایید.