احتمال پیش بینی نیاز به آنتی بیوتیک با آزمایش خون

محققان معتقدند به راهی جهت تشخیص ویروسی یا باکتریایی بودن عفونت های دستگاه تنفسی از طریق آزمایش خون بسیار نزدیک شده اند. این مسئله به پزشکان برای پیش بینی موثر بودن یا نبودن آنتی بیوتیک بسیار کمک خواهد نمود.

چنین آزمایشی که در مطب پزشک قابل انجام است استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک که به مقاومت باکتریایی انجامیده است را محدود خواهد کرد.مجری این تحقیق توضیح می دهد که هنگام تشخیص عفونت های دستگاه تنفسی – مانند سرماخوردگی، ذات الریه و برونشیت – این آزمایش در پی بردن به ویروسی یا باکتریایی بودن بیماری کمک می کند. وی می گوید: " آنتی بیوتیک، باکتری را درمان می کند اما بر روی ویروس ها بی اثر است. به همین علت تشخیص عامل به وجود آمدن بیماری بسیار با اهمیت است زیرا باعث می شود راه درمانی مناسب به بیمار ارائه شده و روند درمانی تسریع پیدا می کند."

Blood test may predict when antibiotics wont help 1

عفونت های دستگاه تنفسی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به پزشک است. جالب است بدانید حدود سه چهارم بیماران در این مراجعات، حتی در صورت داشتن عفونت های ویروسی هم آنتی بیوتیک دریافت می دارند. در نظر داشته باشید ویروس ها در بیشتر مواقع برای درمان بهتر است به حال خود رها شوند.

گاهی اوقات بیماران درخواست آنتی بیوتیک می کنند حتی اگر بیماری شان ویروسی باشد و پزشکان نیز در برخی مواقع جهت احتیاط و اطمینان این دارو را برای آنها تجویز می نمایند. در حالی که در هر دو صورت مصرف این دارو ممکن است بیمار را در معرض اثرات جانبی بالقوه ای قرار دهند. به همان نسبت مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک خطر مقاوم شدن باکتری ها در مقابل این دارو را افزایش خواهد داد. البته آگاهی جامع و جهانی در سالهای اخیر در خصوص دشواری از بین بردن میکروب های باکتریایی توسط آنتی بیوتیک ها به وجود آمده است.

Blood test may predict when antibiotics wont help 2

بنابر دلایل فوق، یک آزمایش سریع و مقرون به صرفه قادر به ارائه اطلاعات با اهمیتی درباره نوع مریضی بیماران است. البته این آزمایش در حال حاضر در دسترس نمی باشد اما ممکن است در آینده ای نزدیک قابل دستیابی باشد. نتیجه به دست آمده از این آزمایش می تواند اطمینان دوچندانی برای پزشکان و بیماران ایجاد نماید.

در این تحقیق، محققان برای تشخیص عفونت های ویروسی از باکتریایی از تجزیه و تحلیل ژن های خون استفاده نمودند. محققان در این آزمایش از 273 نفر با عفونت های دستگاه تنفسی و 44 شخص سالم بهره گرفتند.

در نهایت، دقت عمل 87 درصدی این آزمایش برای تشخیص ویروسی بودن یا باکتریایی بودن و یا حتی دلایل دیگر به دست آمد. گفتنی ست آزمایش های موجود در حال حاضر که التهابات مربوط به بیماری را تجزیه و تحلیل می کنند دقت 78 درصدی دارند.

Blood test may predict when antibiotics wont help 3

حتی با اینکه این آزمایش بی نقص نیست اما طبق تحقیقات دیگری که در این زمینه صورت گرفته است استفاده از چنین آزمایشاتی می تواند 40 الی 50 درصد استفاده از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد.

در این آزمایش از بررسی چگونگی عملکرد ژن ها طبق الگویی خاص و نحوه واکنش آنها به باکتری ها، ویروس ها و علل دیگر استفاده شده است. این آزمایش به دلیل سرعت و سادگی خود بسیار منحصر بفرد است. البته هنوز جزئیاتی از قیمت این آزمایش وجود ندارد اما محققان اعلام کرده اند که سعی در قیمتگذاری مقرون به صرفه آن دارند.

Blood test may predict when antibiotics wont help 4

برای پیشبرد این تحقیقات، محققات تلاش دارند افراد با سن های مختلف و قومیت های گوناگون را مورد ارزیابی قرار دهند. آنها همچنین سعی دارند کشف کنند که آیا آزمایش های مشابه می توانند سایر انواع عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی را تشخیص دهند یا خیر.