آیا آنتی بیوتیک موجب درمان سرماخوردگی می شود؟

تصور کنید سرماخورده اید و احساس بدی دارید. ممکن است برخی از داروهای بدون نیاز به نسخه را نیز امتحان کرده باشید. شاید زمان آن رسیده که داروی قویتری را مصرف کنید. آیا آنتی بیوتیک همان داروی مورد نیاز شماست؟

حقیقت این است که سرماخوردگی به واسطه ویروس ایجاد می شود و هیچ آنتی بیوتیکی در جهان نمی تواند با آن مقابله کند. این دارو تنها قادر به درمان عفونت هایی است که از طریق موجود زنده کوچکی به نام باکتری ایجاد شده اند.

چرا مصرف آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی ممکن است مشکل ساز باشد؟

ممکن است این گونه به نظرتان برسد که مصرف دارو حتی اگر منجر به درمان سرماخوردگی نشود آسیبی هم به شما نمی رساند، اما باید بدانید این تفکر نادرست است. هنگامی که افراد بدون دلیل منطقی آنتی بیوتیک مصرف می کنند پس از مدتی موجب کاهش اثربخشی دارو می شوند. مطمئنا روزی فرا می رسد که شما به دلیل یک بیماری عفونی باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز دارید اما در آن هنگام بر روی شما اثر لازم را نخواهد گذاشت.

Can antibiotics treat cold Coldax01

دلیل این امر به خود باکتری باز می گردد. این موجودات بسیار زیرک هستند و زمانی که در تماس مداوم با آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند جهت حفظ خود دچار تغییراتی می شوند. چنین پدیده ای منجر به "مقاومت" در برابر برخی آنتی بیوتیک ها می شود و هنگامی که شما به یک بیماری عفونی دچار شوید ممکن است پزشک شما برای درمان ناگزیر به تجویز چندین نوع آنتی بیوتیک جهت یافتن نوع موثر بر عفونت گردد. یقینا تا زمانی که آنتی بیوتیک مناسب پیدا شود حال شما وخیم تر خواهد شد.

چه زمانی آنتی بیوتیک ها موثرند؟

زمانی که آنتی بیوتیک به درستی مصرف شود باعث نجات جان انسان خواهد شد. به عنوان مثال این دارو قادر به درمان برونشیت، ذات الریه، گلودرد استرپتوکوکی، عفونت گوش، عفونت های چشمی و به طور کلی هر نوع عفونتی که به واسطه باکتری ایجاد می شود است.

برخی اوقات پس از آنکه سرما می خورید سینوسها و دستگاه تنفسی شما دچار عفونت باکتریایی می شوند. از جمله نشانه های این مسئله می توان به درد اطراف چشم و صورت که هنگام خم شدن بدتر می شود اشاره نمود. همچنین ممکن است سرفه شما با خلط غلیظ، زرد یا سبز همراه گردد.

Can antibiotics treat cold Coldax02

چنین علائمی ممکن است با سرماخوردگی هم به وجود آید اما در حالت باکتریایی شدیدتر بوده یا بیش از یک هفته به طول خواهد انجامید. در این صورت شما برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت. در نظر داشته باشید تنها پزشک شما قادر به تجویز آنتی بیوتیک است و شما نمی توانید خودسرانه آن را مصرف کنید.

آنتی بیوتیک را به درستی مصرف نمایید

زمانی که تصور می کنید به آنتی بیوتیک نیاز دارید این 3 مورد را به خاطر داشته باشید:

Can antibiotics treat cold Coldax03

1. به حرف پزشک خود گوش کنید.

وی می تواند تشخیص دهد بیماری شما ویروسی یا باکتریایی است و در صورت نیاز برای شما آنتی بیوتیک تجویز نماید.

2. از دستورالعمل ها به دقت پیروی کنید.

تمام داروهایی که پزشکتان از شما خواسته مصرف کنید را استفاده کرده و به برنامه زمانبندی آن پایبند باشید. در صورتی که پس از دوره درمان دارویی باقی ماند با تصور آنکه در آینده ممکن است نیازتان شود آن را نگه ندارید.

Can antibiotics treat cold Coldax04

3. داروها را به اشتراک نگذارید.

هیچگاه آنتی بیوتیک را به شخص دیگری نداده و در مقابل از داروی شخص دیگری نیز استفاده نکنید. آنتی بیوتیک ها مشابه یکدیگر نیستند. در صورتی که به آنتی بیوتیک نیاز دارید بسیار مهم است که داروی مناسب وضعیت خود را مصرف نمایید.