آیا می توان در سفرهای خارجی دارو به همراه برد؟

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید بهتر است مقاله زیر را مطالعه کرده تا اطلاعات لازم در خصوص حمل دارو به کشور مقصد را کسب نمایید.

برنامه ریزی

اگر دارویی برای شرایط سلامتی خود نیاز دارید، بهتر است حداقل 2 ماه پیش از سفر با پزشک متخصص خود در این خصوص مشورت نمایید. زیرا وی می تواند راهنمایی های لازم در این مورد را به شما بنماید.

بررسی داروهای مجاز

قوانین تمام کشورهایی که به آنها وارد می شوید حتی کشورهایی که تنها از آنها عبور می کنید را بررسی کنید. زیرا کشورهای مختلف قوانین مختلفی نیز در خصوص:

  • نوع داروهایی که می توان وارد نمود
  • حداکثر میزان مجاز آن دارو

دارند. حتی برخی از داروهایی که در کشور ما بدون نسخه به فروش می رسند ممکن است در دیگر کشورها نیاز به تجویز داشته باشند و بالعکس.

can i take my medicine abroad Coldax 01

کشورهای مختلف، لیستی از داروهایی که ورود آنها را مجاز نمی دانند تهیه کرده اند. بنابراین بهتر است پیش از سفر، با سفارتخانه کشور خود در کشور مقصد تماس گرفته و یا اطلاعاتی در این خصوص در اینترنت جستجو نمایید.

سفر با داروهایتان

همواره داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود از قبیل سوزن، سرنگ و ... را در بسته های اصلی خود نگاه دارید و در ظروف متفرقه قرار ندهید. داروهای خود را در ساک دستی خود (البته پس از بررسی قوانین خط هواپیمایی) به همراه یک نسخه از تجویز پزشک به آن دارو بگذارید.

بهتر است یک بسته اضافه از داروهای مورد نیازتان را در چمدان خود البته به همراه نسخه دیگری از تجویز پزشک به آن داروها قرار دهید تا در صورت گم شدن ساک دستی نیازمند دارو نشوید. مطمئن شوید تاریخ انقضاء داروها برای طول مدت سفرتان اعتبار دارد.

برخی از داروها می بایست در دمای اتاق (کمتر از 25 درجه سانتیگراد) یا حتی یخچال نگهداری شوند، بنابراین اگر به کشوری با آب و هوای گرم سفر می کنید در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید. به عنوان مثال در برخی اوقات برای تامین دمای مورد نیاز داروها نیاز است از مواردی چون:

  • فلاسک مخصوص
  • بسته یخ
  • کیسه خنک
  • کیسه عایق

استفاده شود.

همراه داشتن اطلاعات پزشکی

بهتر است هنگام سفر یک کپی از نسخه و توصیه نامه پزشک متخصص خود که دارای مواردی چون:

can i take my medicine abroad Coldax 02

  • جزئیات داروهایتان به همراه نام عمومی دارو (نه فقط نام برند تولید کننده)
  • نام حالت پزشکی علت نیاز به دارو

باشد به همراه داشته باشید. چنین نامه ای علاوه بر آنکه در گمرک به شما کمک می کند موجب می شود در صورت نیاز به امداد پزشکی حین سفر یا در کشور مقصد سردرگم نشوید. همچنین بهتر است اطلاعات پزشکی خود را به زبان کشوری که به آن سفر می کنید ترجمه کنید.

داروهای کنترل شده

برخی از داروهای تجویز شده ممکن است حاوی مقداری مواد مخدر باشد و این بدان معناست که بازرسی های بیشتر و حساسیت بیشتری بر روی آنها اعمال خواهد شد.

ممکن است برای حمل چنین داروهایی نیاز به مجوز به همراه مواردی چون اطلاعات مورد نیاز و نحوه حمل آنها داشته باشید.