دیابت و سرماخوردگی

سرماخوردگی برای همگان بیماری ساده ای به شمار نمی رود، مثلا اگر شما دیابت داشته باشید آبریزش بینی و عطسه خطرات بیشتری برای شما خواهند داشت. هنگامی که بیمار می شوید احتمال بالارفتن سطح قند خون وجود دارد. اما برخی راهکارهای هوشمندانه می تواند از شما در مقابل این خطرات محفاظت کند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

چرا قند خون بالا می رود؟

هنگام سرماخوردگی، بدن شما هورمون هایی را برای مقابله با عفونت راهی می سازد. نکته منفی آن این است که در این هنگام استفاده صحیح از انسولین برایتان سخت خواهد شد بنابراین ممکن است سطح قند خون شما بالا رود.

اگر دارای بیماری دیابت نوع 1 باشید و مدیریت سطح قند خون برایتان دشوار شود ممکن است به مشکلاتی چون کتواسیدوز دچار گردید. این بیماری تهدید کننده به معنای ساخت اسید زیاد در خون است.

اگر دارای بیماری دیابت نوع 2 باشید خصوصا در سنین بالا، قند خون بسیار بالا ممکن است به مشکلات بس جدی همانند کمای دیابتی بدل شود.

هر چند وقت یکبار می بایست قند خون چک شود؟

هنگام سرماخوردگی حداقل هر 3 یا 4 ساعت یکبار می بایست قند خون اندازه گیری شود. اگر قند خونتان با میزان هدف گذاری شده اختلاف زیادی داشت باید برنامه های مدیریت دیابت را اجرا کنید – پزشک شما می تواند دوز بالاتری از انسولین را هنگام قند خون بالا برای شما تجویز کند.

خوارکی ها و نوشیدنی های مجاز چیست؟

ممکن است هنگام بیماری احساس گرسنگی به شما دست ندهد اما بسیار مهم است که سعی کنید چیزی بخورید. می توانید از غذاهای معمولی که در برنامه غذاییتان توصیه شده استفاده نمایید.

انجمن دیابت امریکا دریافت 15 گرم کربوهیدرات در هر ساعت را توصیه می کند. برخی از موادی که این میزان کربوهیدرات را دارند عبارتند از:

  • 30 cc آبمیوه طبیعی
  • ½ فنجان ماست یخ زده
  • ½ فنجان غلات پخته

دقت داشته باشید در صورت عدم دریافت مواد غذایی مورد نیاز قند خون شما ممکن است بسیار افت کند.

اگر تب، اسهال یا استفراغ دارید هر ساعت یک فنجان مایعات بنوشید. نیازی نیست این میزان مایعات را یک دفعه بنوشید و می توانید آن را کم کم مصرف کنید. مهمترین مسئله از دست ندادن آب بدن است.

اگر قند خون شما بسیار بالا است، مایعاتی چون آب یا نوشابه گازدار زنجبیل بدون شکر را به تدریج بنوشید. اگر قند خونتان بسیار پایین است نصف فنجان آب سیب یا نصف فنجان نوشابه گازدار زنجبیل را بنوشید. همواره خوراکی ها و نوشیدنی هایتان را با در نظر داشتن برنامه دیابتی خود انتخاب کنید تا مغایرتی با شرایط پزشکی شما نداشته باشند.

چه نوع داروهای سرماخوردگی می توان استفاده کرد؟

شما می توانید از داروهای بدون نسخه سرماخوردگی استفاده نمایید اما حتما دقت داشته باشید از مصرف محصولاتی که دارای قند بالا هستند اجتناب کنید. از جمله این موارد می توان به شربت سینه و سرفه و داروهای مایع اشاره نمود. بهتر است برچسب ترکیبات را مطالعه یا در صورت تردید با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر فشار خون شما بالا است از مصرف هرگونه دارویی که دارای ضد احتقان است پرهیز کنید.

چگونه می توان از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری نمود؟

اطمینان حاصل کنید خود و تمام اعضای خانواده تان به صورت منظم دستانتان را میشویید. هیچ گونه واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد اما در مورد دریافت واکسن آنفلوانزا با پزشک خود مشورت کنید.