آلوده ترین نقاط در اتاق های هتل

آشنایی با آلوده ترین وسیله ای که ممکن است در اتاق هتل با آن مواجه شوید ممکن است شما را شگفت زده کند. این وسیله نه تخت است و نه دستگیره درب، بلکه کنترل از راه دور تلویزیون است.

Dirtiest Spot in hotel rooms Coldax 010.

طبق تحقیقات بعمل آمده کنترل تلویزیون و کلیدهای آباژور کنار تخت از جمله آلوده ترین سطوح موجود در اتاقهای هتل ها هستند. محققان سطح بالایی از باکتری مدفوعی و دیگر باکتری های مضر بالقوه را بر روی این وسایل پر کاربرد یافته اند.

همچنین دستمال و طی نظافتچیان هتل که از آنها برای تمیز کردن اتاق ها استفاده می کنند نیز جزء این لیست قرار می گیرند. این وسایل خطر انتقال آلودگی از اتاقی به اتاق دیگر را به شدت افزایش می دهند.

این نتایج می تواند به هتل داران راه های موثرتری جهت مقابله با آلودگی های احتمالی نشان دهد و متعاقب آن خطر ابتلای مسافران را کاهش دهد. یکی از محققان معتقد است: " مدیران هتل ها طبق قانون، ایجاد فضای ایمن برای مسافرانشان را وظیفه خود می دانند. امروزه نظافتچیان طی 8 ساعت 14 الی 16 اتاق را تمیز می کنند که به طور متوسط برای هر اتاق 30 دقیقه زمان سپری می شود. تعیین وسایل پر خطر در اتاق ها به مدیران آنها این امکان را می دهد که بتوانند با طراحی سیستم نظافت موثر خطر ابتلا به بیماری های میکروبی را در اتاق های هتل به حداقل رسانده و سلامت مسافران خود را تضمین نمایند."

Dirtiest Spot in hotel rooms Coldax 02

باکتری های مضر در کدام قسمت از اتاق های هتل مخفی هستند؟

در تحقیقی که در جلسه سالیانه جامعه میکروبیولوژی آمریکا ارائه شد، محققان 19 وسیله پر کاربرد در 9 هتل مختلف را بررسی و سطح آلودگی آنها به انواع باکتری ها از جمله مدفوع و هوازی را در هر کدام آزمایش نمودند.

در مجموع، محققان باکتری مدفوعی را بر روی بیش از 81% از نمونه ها یافتند. جای شگفتی ندارد که برخی از این آلوده ترین نمونه ها مختص دستشویی و سینک آن بوده است. اما جالب است که این تحقیقات، سطح بالایی از آلودگی را بر روی وسایل پر تماسی چون کنترل تلویزیون، تلفن، فرش و کلیدهای آباژور کنار تخت نیز نشان می دهد.

Dirtiest Spot in hotel rooms Coldax 03

همچنین بخشی از این تحقیق بر روی وسایل نظافتچیان چون دستمال و طی بوده که حاکی از وجود سطح بالایی از هر دو نوع باکتری مورد آزمایش بوده است.

در نهایت کمترین آلودگی مربوط به تاج تخت بوده است.

هرچند این تحقیق در ابعاد بزرگی نبوده اما محققان بر این عقیده اند که نتایج آن نشاندهنده روش های غیرموثر به کارگرفته شده برای نظافت در هتل و افزایش خطر گسترش بیماری های میکروبی از اتاقی به اتاق دیگر است.

محقق دیگری معتقد است: " روش اعتبارسنجی موجود برای تمیزی هتل ها، ارزیابی بصری است که طبق تحقیقات، غیر موثر بودن آن برای افزایش سطح بهداشت به اثبات رسیده است. اطلاعات بدست آمده از تحقیقات اخیر می تواند هتل ها را در اتخاذ یک رویکرد پیشگیرانه برای کاهش خطرات بالقوه ناشی از تماس با سطوح مختلف در اتاق هتل کمک و راه های موثرتر و کارآمدتری برای تمیز نگه داشتن اتاق ها ارائه نماید."