دچار شدن به ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا در هنگام روزه

بینی تان گرفته یا آبریزش بینی دارید، سرتان سنگین شده و درد دارید و مثل روز برایتان روشن است که در معرض بیماری سرماخوردگی یا آنفلوانزا قرار گرفته اید. در این هنگام، ماه رمضان برای شما مخاطره انگیز است.

مطمئنا از اینکه نمی توانید به دلیل ضعف جسمانی ناشی از این بیماری چند روزی روزه بگیرید اندوهگین هستید، اما باید بدانید این کار به نفع شماست.

بدن شما در هجمه ای از ویروس ها قرار دارد که مانع از بهبود آن می شوند، همچنین بد نیست بدانید دست دادن و روبوسی با اعضای خانواده و فامیل در این حین می تواند باعث ابتلای کلیه افراد به سرماخوردگی یا آنفلوانزا شود.

Falling to Cold Flu Viruses while fasting Coldax01

سرماخوردگی و آنفلوانزا همانند مارهای بی زهر هستند، اگرچه آزار چندانی ندارند اما قادرند شما را برای چند روز (بسته به قدرت سیستم ایمنی بدن شما) در رختخواب نگه دارند. این بیماری ها مانند سرطان دشوار نیستند اما خصوصا هنگامی که برای چند روز آبریزش بینی به همراه سرفه داشته باشید به شدت آزاردهنده می شوند.

ماه رمضان علی الخصوص زمان دشواری برای ابتلا به بیماری های واگیردار عفونی دستگاه تنفسی است زیرا بدن شما به دلیل کمبود خوراک و نوشیدنی های معمول خود در ضعیفترین حالت قرار دارد. در هنگام ابتلا به این بیماری ها، افراد غالبا بر مکانیزم دفاعی بدن خود تکیه کرده و از مراجعه به پزشک خودداری می کنند زیرا درمان این نوع بیماری در اختیار پزشکان نبوده و صرفا تاحدودی می توانند علائم آن را کاهش دهند، امری که همه ما با استفاده از راه حل های طبیعی قادر به انجام آن هستیم.

حتما می دانید که آنفلوانزا به واسطه ویروس آنفلوانزا که مسری است پدید می آید در حالیکه سرماخوردگی ساده به دلیل ویروس های فراوانی (بالغ بر 200 نوع) که در اطراف ما حضور دارند منتقل می شود.

ویروس ها از طریق گلبول های عطسه و سرفه فرد بیمار گسترش و تکثیر می شوند. از لحاظ پزشکی این ویروس ها بسیار شایع بوده و تقریبا همه جا از قبیل مدرسه، منزل و مسجد حضور دارند. هنگامی که ویروس به شما انتقال یابد، سرفه، عطسه، گلودرد و سردرد انتظار شما را می کشند.

Falling to Cold Flu Viruses while fasting Coldax02

پزشکان معتقدند "سرماخوردگی و آنفلوانزا بخشی از لیست بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی هستند. ویروس هایی که موجب بروز این بیماری ها می شوند در محیط اطراف ما خصوصا در فصل سرما وجود دارند. اما علاوه بر آن، عکس العمل های آلرژیکی به برخی غذاها یا محیط ها هم می توانند موجب واکنش و التهاب بدن و نهایتا ایجاد بیماری های تنفسی شوند."

پزشکان می گویند نوع سبک زندگی نیز در افزایش موارد سرماخوردگی خصوصا در ماه رمضان که بسیاری از مسلمانان نوشیدنی های سرد زیادی مصرف می کنند موثر است.

در هنگام افطار، مصرف نوشیدنی های بسیار سرد امری شایع است که موجب التهاب دستگاه تنفسی فوقانی و بیشتر در معرض دریافت عفونت قرار گرفتن می شود.

پزشکان بر این باورند که استراحت کردن، تغذیه مناسب، پرهیز از استرس و نوشیدن آب زیاد راه های طبیعی مقابله با این مشکلات هستند. یقینا در ماه رمضان انجام این موارد امکان پذیر نیست، پس چگونه فرد روزه دار می تواند این مشکل را حل کند؟

اگرچه مصرف برخی داروهای مسکن، ضدویروسی و ضداحتقان در ساعات غیر روزه ممکن است مفید باشد اما ناهماهنگی در مدیریت داروها خصوصا در ماه رمضان بسیار چالش برانگیز است.

Falling to Cold Flu Viruses while fasting Coldax03

بی آبی بدن در هنگام روزه، سرماخوردگی را تشدید می کند. کمبود آب در بدن به معنای ورود ویروس های مزاحم به بدن شما می باشد. باید بدانید مقابله با ویروس ها زمانی که بدن شما ضعیف است بسیار دشوار است مخصوصا اگر بیماری شدید باشد روزه گرفتن به شدت مخاطره انگیز خواهد بود.

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است، شما می بایست سلامت بدن خود را در بهترین حالت حفظ نمایید. به عبارتی خویش مراقبتی در کنترل سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر است. یکی از این موارد پرهیز از مصرف نوشیدنی های سرد در سحر و افطار است.

همچنین اعمال ساده ای چون شستشوی منظم دست ها یا قراردادن ماسک بر روی صورت از دیگر مواردی است که موجب دور کردن ویروس ها می شود. نهایتا دریافت واکسن سالانه آنفلوانزا البته با تجویز پزشک راه موثری برای محافظت از خود در ماه رمضان است.

به یاد داشته باشید مقابله با سرماخوردگی نوعی سبک زندگی خاص می طلبد زیرا ویروس های ناقل آن همانند لبخند عمومیت دارند.