سرماخوردگی یا آنفلوآنزا

هنگامی که عطسه یا سرفه می کنید، تب دارید و عضلاتتان درد می کند، از کجا متوجه می شوید که سرماخورده اید یا به آنفلوآنزا مبتلا شده اید؟
دانستن تفاوت میان این دو بسیار با اهمیت است. سرماخوردگی، بیماری تنفسی خفیف تری نسبت به آنفلوآنزا است. اگر علائم سرماخوردگی، حال شما را برای چند روز به هم بریزند در عوض علائم آنفلوآنزا می توانند حالت مریضی را روزها و هفته ها برای شما به همراه داشته باشد. همچنین آنفلوآنزا می تواند منجر به بیماری های جدی چون ذات الریه و نهایتا بستری شدن در بیمارستان شود.
سرماخوردگی ساده چه علائمی دارد؟
سرماخوردگی معمولا با درد گلو آغاز می شود که البته پس از 1 الی 2 روز از بین می رود. در روزهای چهارم و پنجم مشکلاتی چون آبریزش بینی، گرفتگی بینی و سرفه پدید می آید. هرچند تب در بزرگسالان غیر معمول است و کودکان بیشتر در هنگام سرماخوردگی تب می کنند اما وجود تب اندک در بزرگسالان نیز امکانپذیر است.
همراه با علائم مذکور، بینی با ترشحات مایع نیز در چند روز اول احاطه می شود، ترشحاتی که به مرور غلیظ تر و تیره تر می شوند. گفتنی  است خلط تیره رنگ امری طبیعی است و لزوما به معنای عفونت باکتریایی همچون عفونت سینوسی نمی باشد.
سرماخوردگی چه مدت به طول می انجامد؟
علائم سرماخوردگی معمولا حدود یک هفته ادامه دارند. در طول 3 روز ابتدایی بروز علائم، بیماری شما واگیردار است. این به معنای آن است که شما مستعد انتقال بیماری به دیگران هستید پس بهتر است در منزل مانده و استراحت کافی داشته باشید. ..
در صورتیکه علائم سرماخوردگی شما پس از یک هفته بهبود نیابد، امکان عفونت باکتریایی وجود دارد و بدن شما به آنتی بیوتیک ها نیاز خواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است علائم سرماخوردگی با رینیت آلرژیک (تب یونجه) یا یک عفونت سینوسی اشتباه گرفته شود. پس به خاطر داشته باشید اگر نشانه های سرماخوردگی به سرعت آغاز شود و پس از یک هفته بهبود یابد، غالبا حاکی از یک سرماخوردگی ساده بوده و نه آلرژی. اما اگر نشانه های سرماخوردگی تان پس از یک هفته بهبود نیابد بهتر است برای اطمینان از عدم گسترش آلرژی یا سینوزیت به پزشک مراجعه کنید.
آنفلوآنزا چه نشانه های دارد؟
نشانه های آنفلوآنزا غالبا شدیدتر از نشانه های سرماخوردگی بوده و به سرعت پدیدار می شوند. نشانه های آنفلوآنزا عبارتند از گلودرد، تب، سردرد، درد عضلات، کوفتگی، گرفتگی بینی و سرفه.
بیشتر آنفلوآنزاها به مرور طی 2 الی 5 روز بهبود می یابند اما به طول انجامیدن یک هفته یا بیشتر نیز غیرمعمول نیست. از عوارض شایع آنفلوآنزا می توان به ذات الریه اشاره کرد که غالبا میان افراد جوان، پیر یا اشخاصی که مشکلات قلبی و ریوی دارند عمومیت دارد. پس بهتر است اگر نفس تنگی دارید با پزشکتان مشورت نمایید. تب از نشانه های ذات الریه است که پس از برطرف شدن و بهبود، مجددا در شخص پدیدار می شود.
دقیقا همانند ویروس های سرماخوردگی، ویروس های آنفلوآنزا نیز از مجراهای مخاطی بینی، چشم و دهان وارد بدن می شوند. هر بار که دستتان با یکی از محل های یاد شده تماس پیدا کند ممکن است ویروس ها به بدن شما راه یابند، بنابراین بسیار اهمیت دارد که دستان خود را به صورت مداوم ضد عفونی کنید تا از بروز نشانه های آنفلوآنزا و سرماخوردگی پیشگیری نمایید.
سرماخوردگی یا آنفلوآنزا؟
چگونه متوجه شوید به سرماخوردگی مبتلا شده اید یا آنفلوآنزا؟ بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند می بایست دمای بدن اندازه گیری شود. عوارض آنفلوآنزا همانند سرماخوردگی همراه با گرفتگی بینی، سرفه، درد و بی قراری است. اما یک سرماخوردگی ساده به ندرت با تب بالای 38 درجه سانتیگراد همراه خواهد بود. در حالیکه در آنفلوآنزا، تب همراه با حس ناخوشایند وجود دارد. همچنین درد بدن و دردهای عضلانی بیشتر از عوارض آنفلوآنزا است تا زکام. جدول زیر می تواند به شما در تشخیص سرماخوردگی و آنفلوآنزا از یکدیگر کمک نماید:
 
cold syptoms poitns
 
علاوه بر موارد مذکور، زمان ابتلا به بیماری نیز می تواند شما را از نوع بیماری آگاه کند. فصل آنفلوآنزا از پاییز تا بهار سال بعد است.
چه زمانی برای سرماخوردگی یا آنفلوآنزا به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر علاوه بر علائم زکام یا آنفلوآنزا هر کدام از نشانه های زیر را مشاهده کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید:
 • تب ماندگار: داشتن تب برای بیش از 3 روز می تواند ناشی از عفونت باکتریایی دیگری باشد که نیاز به درمان دارد.
 • بلع دردناک: اگرچه گلودرد در سرماخوردگی و آنفلوآنزا می تواند با برخی ناراحتی ها همراه باشد اما درد شدید می تواند به معنای گلودرد استرپتوکوکی باشد که می بایست توسط پزشک مداوا شود.
 • سرفه مداوم: هنگامی که سرفه پس از 2 الی 3 هفته بهبود نمی یابد می تواند نشانه برونشیت باشد که نیاز به آنتی بیوتیک دارد. ترشحات پشت بینی یا سینوزیت نیز می توانند زمینه ساز سرفه مداوم گردند. همچنین آسم می تواند از دیگر عوامل سرفه مداوم باشد.
 • گرفتگی مداوم بینی و سردرد: سرماخوردگی و آلرژی ها منجر به گرفتگی بینی و مسدود شدن مجاری سینوسی می شوند که نهایتا به عفونت سینوسی (سینوزیت) می انجامد. اگر پس از یک هفته، در اطراف چشم ها و صورتتان درد همراه با خارج شدن ترشحات غلیظ از بینی دارید ممکن است به عفونت باکتریایی دچار و نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید. هر چند بسیاری از عفونت های سینوسی به آنتی بیوتیک نیاز ندارند.
در برخی موارد، مراقبت های پزشکی اورژانسی به سرعت مورد نیاز است. در بزرگسالان، نشانه های بحران عبارتند از:
 • درد شدید قفسه سینه
 • سردرد شدید
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • گیجی
 • استفراغ مداوم
در کودکان، علائم بحران عبارتند از:
 • تنفس مشکل یا سریع
 • رنگ پوست مایل به آبی
 • ننوشیدن مایعات به میزان کافی
 • سستی و عدم توانایی مناسب
 • کج خلقی و پریشانی
 • علائمی مبنی بر بهبود و بدتر شدن ناگهانی
 • تب
آیا می توان از عوارض سرماخوردگی یا آنفلوآنزا جلوگیری کرد؟
بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به زکام یا آنفلوآنزا، شستشوی مداوم دست هاست. شستشوی دست ها به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون منجر به از بین رفتن میکروب های سطح پوست می شود.
علاوه بر شستشوی دست ها، برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا فصلی از واکسن آنفلوآنزا استفاده نمایید. در طی 2 هفته پس از دریافت واکسن آنفلوآنزا، پادتن ها در بدن گسترده شده و در برابر آنفلوآنزا مقاومت می کنند. کودکان که برای اولین بار این واکسن را دریافت می کنند می بایست به فاصله یک ماه 2 بار این واکسن را بزنند.
همچنین داروهای آنتی ویروسی می توانند در صورتی که در جوار شخص مبتلا قرار داشته اید از شما محافظت نمایند.