میکروبی ترین مکان های جامعه

فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا به معنای حضور میکروب هاست و برخی از مکان هایی که روزانه به آنها سر می زنید بیش از سایر محل ها دارای میکروب هستند.
Neil Schachter نویسنده کتاب راهنمایی های سرماخوردگی و آنفلوآنزا دکتر خوب می گوید: " اصلی ترین منبع حضور میکروب ها خصوصا در فصل سرما که درباره ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا صحبت می شود، دیگر افراد هستند."
طبق گفته Schachter پنج مکانی که بیش از دیگر محل ها میکروب دارند عبارتند از:
  1. سرویس های بهداشتی عمومی. باکتری ها و ویروس ها در محل های مرطوب رشد می کنند. بنابراین روشویی ها، جای صابونی ها و نشیمن دستشویی ها میزبانان بالقوه و بالفعل میکروب ها هستند.
  2. مدرسه یا مهد کودک بچه ها. در مدرسه و مهد کودک، کودکان بسیاری حضور دارند. بنابراین احتمال پخش و سرایت میکروب ها بسیار بالاست.
  3. حمل و نقل عمومی. هر اندازه که در فاصله نزدیکتری نسبت به دیگران قرار داشته باشید، احتمال سرایت میکروب بیشتر می باشد. بنابراین اتوبوس ها، قطارها و هواپیماها محل دریافت میکروب ها محسوب می شوند.
  4. مطب پزشک. برخی از مراجعین مطب پزشک ها ممکن است آنفلوآنزا داشته یا سرماخورده باشند. هر چند بیشتر مطب های متخصصین اطفال دارای دو اتاق انتظار جهت کودکان سالم و بیمار هستند اما دیگر پزشکان چنین امکانی را نداشته و به ندرت می توان اتاق انتظار جداگانه ای برای افراد بزرگسال یافت.
  5. دیگر مکان های عمومی. مکان هایی چون مراکز خرید، فودکورت ها، موزه ها، استادیوم های ورزشی، کنسرت ها و به طور کلی هر مکان شلوغی که مردم گرد هم می آیند یا به عبارتی محل های محدودی که افراد زیادی را در خود جای داده است مکان های اصلی حضور میکروب ها  هستند.
البته مسلم است که شما نمی توانید همواره در منزل بمانید و نیاز دارید از خانه خارج شده تا به زندگیتان برسید. پس نگران نباشید زیرا راه هایی برای مقابله با میکروب ها وجود دارد.
پنج راه جهت حفاظت از خود
  1. دست های خود را به طور مداوم بشویید. از آب و صابون استفاده کنید. این عمل میکروب ها را از شما می راند.
  2. ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید. بسیار مفید است بتوانید دست های خود را تمیز کنید، خصوصا اگر سطوحی را لمس می کنید که دیگران با آن در تماس هستند، سطوحی چون صفحه کلید، دکمه های آسانسور و دستگیره های درب.
  3. از تماس با سطوح مشترک اجتناب کنید. اگر در محل آلوده ای همچون مطب پزشک یا مهد کودک قرار دارید، و یا از دستمال کاغذی برای باز کردن درب سرویس بهداشتی استفاده کنید. اگر لازم است تعادل خود را حفظ کنید تنها از نرده ها یا نرده پله برقی استفاده نمایید. از تماس دست ها با صورت، چشم ها، بینی، دهان و گوش هایتان بپرهیزید تا میکروب ها نتوانند وارد بدنتان شوند.
  4. سطوح مشترک را تمیز کنید. از ضدعفونی کننده دست خود یا دستمال های ضدعفونی کننده برای تمیز کردن محل هایی چون میز فودکورت (زیرا پیش از آن با پارچه ای تمیز شده اند که تنها قادر به گسترش میکروب هاست) یا میز تحریر و تلفن در فضای کار استفاده کنید.
  5. میکروب ها را به داخل نیاورید. هنگامی که به منزل می آیید، حتما کفش های خود را درآورده و دست های خود را بشویید تا از ورود میکروب ها به داخل منزلتان جلوگیری شود.