تسکین درد ناشی از سرماخوردگی

هنگامی که حس می کنید در حال سرماخوردن هستید پر واضح است که در ادامه چه پیش خواهد آمد. عطسه و سرفه یقینا به وجود می آید. ممکن است سردرد، گلودرد یا آبریزش بینی نیز ایجاد شود. در برخی موارد و نه عموما درد عضلات نیز می تواند مشکل ساز گردد. تسکین این موارد کار چندان دشواری نیست و تنها کافیست به نزدیکترین داروخانه محل سکونتتان مراجعه کنید.

داروهای بدون نسخه (OTC)

چنین داروهایی بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند. برخی گزینه های مناسب جهت بهبود دردها، استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) چون آسپرین، ایبوپروفن، کتوپروفن و ناپروکسن می باشند.

هم استامینوفن و هم NSAID ها قادرند تب را کاهش داده و دردهای عضلانی را تسکین دهند. گفتنی ست بسیاری از داروهای سرماخوردگی حاوی استامینوفن و یا ایبوپروفن هستند.

چگونه داروهای بدون نسخه به شما آرامش می دهند؟

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی با کم کردن میزان تولید ماده هورمون مانندی که موجب درد و تورم می شود به شما کمک می کند. استامینوفن بر روی بخش هایی از مغز که "پیغام های درد" را دریافت می نمایند اثر می گذارد.

آیا دردهای شما به دلیل سرماخوردگی است یا آنفلوانزا؟

بسیاری از علائم این دو بیماری مشابه هستند. اما برخی تفاوت های کلیدی میان این دو وجود دارند که عبارتند از:

  • تب، سردرد و دیگر انواع دردها معمولا مربوط به آنفلوانزا هستند و کمتر در سرماخوردگی ساده پدید می آیند.
  • افرادی که سرماخوردگی ساده دارند غالبا دارای گرفتگی بینی و گلودرد می باشند. شرایطی که کمتر در آنفلوانزا به چشم می خورد.
  • علائم آنفلوانزا اغلب یک دفعه و ناگهانی بروز کرده و شما را هر روز بیش از پیش ضعیفتر می کنند. سرفه خشک و کوفتگی ممکن است برای مدت 2 الی 3 هفته باقی بمانند.

برخی علائم که نشاندهنده وخیم شدن آنفلوانزا هستند عبارتند از:

  • تب بالا
  • لرزش
  • تنگی نفس

آیا استفاده از تسکین دهنده ها راه حل ایمنی است؟

اگر اینگونه داروها به درستی با توجه به دستورالعمل مشخص شده روی آن مصرف شوند، برای اغلب افراد ایمن هستند. اما بهتر است در صورتی که برای مدت بیش از 10 روز از چنین داروهایی استفاده می کنید با پزشکتان مشورت نمایید.

اگرچه این داروها غالبا ایمن هستند اما ممکن است اثرات جانبی به وجود آورده و برای برخی افراد به مشکلی جدی بدل شوند. به عنوان نمونه، اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید یا زخم روده و مشکلات معده دارید به هیچ عنوان از آسپرین و دیگر NSAID ها همانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده ننمایید.

کودکان و نوجوانانی که آبله مرغان، آنفلوانزا یا تب دارند نباید آسپرین مصرف نمایند زیرا خطر سندروم ری که یکی از حالات  جدی پزشکی است را افزایش می دهد. به همین دلیل طبق نظر وزارت غذا و داروی آمریکا و داروسازان ارائه قرص های بدون نسخه جهت بهبود سرماخوردگی به کودکان کمتر از 4 سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

عقیده برخی پزشکان نیز بر این است که افرادی که دارای آسم هستند به دلیل تنگی نفس نمی بایست آسپرین مصرف کنند. همچنین NSAID ها نیز ممکن است منجر به برخی مشکلات گوارشی شوند. امکان بروز حساسیت های جدی نسبت به NSAID ها در افرادی که آسم دارند به مراتب بیشتر از دیگر افراد است. چنین تسکین دهنده هایی ممکن است باعث افزایش فشار خون خصوصا در صورتی که سابقه آن را داشته باشید نیز گردند.

استامینوفن نسبت به NSAID ها برای معده بهتر است. اما در صورتی که بیش از میزان توصیه شده در دستورالعمل آن و خصوصا همراه با الکل مصرف شود ممکن است موجب آسیب های کبدی شود. اگر بیماری های کبدی دارید یا به صورت منظم به مصرف الکل می پردازید نمی بایست از این گونه داروها استفاده نمایید.

از آنجایی که ترکیبات داروهای سرماخوردگی غالبا دارای مسکن (استامینوفن یا ایبوپروفن) هستند بنابراین مصرف همزمان مسکن دیگری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بهتر است ترکیبات تشکیل دهنده داروی سرماخوردگیتان را بررسی کنید. اگر حاوی موادی است که با شرایط پزشکی شما سازگار نمی باشد نوع دیگری را مصرف نمایید. برای اطمینان بیشتر با پزشک خود در رابطه با داروهایی که قصد استفاده از آنها را دارید مشورت کنید.