بیماری های قلبی و سرماخوردگی

اگر سابقه بیماری قلبی دارید می بایست بیش از دیگران از خود مراقبت کنید تا سرما نخورید. زیرا سرماخوردگی در این حالت ممکن است منجر به بروز عوارضی شود که مشکلات جدی در پی خواهد داشت.

به عنوان نمونه اگر سرماخوردگی شما به ذات الریه تبدیل شود دریافت اکسیژن برای شما دشوار می گردد. در پی این امر، قلب شما به ناچار برای پمپاژ خون در بدن می بایست سخت تر کار کند.

در ادامه به بررسی نکاتی در این خصوص می پردازیم:

آیا خوردن داروهای سرماخوردگی با وجود بیماری قلبی مجاز است؟

از مصرف هرگونه دارو که حاوی ضد احتقان است خودداری کنید زیرا این ماده می تواند فشار خون شما را بالا ببرد.

در صورتی که قصد دارید از قرص های بدون نسخه سرماخوردگی استفاده نمایید حتما با پزشک خود جهت عدم تداخل با دیگر داروهایتان مشورت کنید.

بهترین راه برای پیشگیری از سرماخوردگی چیست؟

بهترن راه حل دفاعی این است که اطمینان حاصل کنید خود و تمام اعضای خانواده تان به صورت منظم دست هایتان را می شویید. همچنین سعی کنید در فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا از حضور در اماکن پر ازدحام خودداری نمایید. سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید – استراحت کافی، تغذیه مغذی، ورزش منظم و کنترل استرس در این خصوص بسیار با اهمیت است.

به هوایی که تنفس می کنید دقت کنید: از کشیدن سیگار و آلودگی هوا دوری نمایید.

هرچند هیچ گونه واکسنی برای مقابله با سرماخوردگی وجود ندارد اما واکسن های دیگری برای پیشگیری از دیگر عفونت ها نظیر ذات الریه و آنفلوانزا در دسترس هستند.

سازمان پیشگیری و کنترل از بیماری ها معتقد است افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند می بایست هر ساله به محض ارائه واکسن آنفلوانزا آن را دریافت نمایند. با این روش بدن شما زمان کافی برای ساخت پادتن های مکفی جهت دفاع را پیش از آنکه آنفلوانزا شیوع عام پیدا کند خواهد داشت. فصل شیوع این بیماری از مهرماه آغاز شده و تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

بهترین زمان برای دریافت واکسن یاد شده آذرماه است اما در صورت نیاز می توان آن را دیرتر نیز تزریق نمود. این واکسن معمولا پس از تزریق تا 2 هفته از شما محافظت می کند.

معمولا یک بار تزریق واکسن ذات الریه کفایت می کند. اما در صورتی که شرایط پزشکی خاصی داشته باشید ممکن است نیاز به دریافت مجدد داشته باشید.