چگونه از دست سرماخوردگی تابستانه رهایی یابیم؟

سرماخوردگی ساده خصوصا در هوای گرم بسیار آزاردهنده است. بنابراین برای آنکه سریعتر از دست سرماخوردگی تابستانه خود خلاص شوید روش های زیر به کار گیرید:

بسیاری از مردم تصور می کنند سرماخوردگی، یک بیماری مختص فصل زمستان است. اما اشتباه نکنید، ابتلا به این بیماری در فصل تابستان هم امکانپذیر است. ضمنا عطسه، سرفه و دردهای ناشی از آن نیز اگر بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.

طبق تحقیق انستیتو بین المللی آلرژی و بیماری های عفونی بین 30 الی 50 درصد سرماخوردگی ها به واسطه راینوویرس ها ایجاد می شوند که در بهار، تابستان و اوایل پاییز بسیار فعال هستند.

در بسیاری از موارد، تفاوت چندانی میان سرماخوردگی در زمستان و تابستان وجود ندارد. پزشکان معتقدند سرماخوردگی ساده شایعترین بیماری در سرتاسر جهان است. این بیماری به معنای عطسه، گرفتگی مجاری، آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، تب ملایم، سردرد و ضعف جسمانی است. شدت این علائم معمولا طی روز سوم تا چهارم کاسته شده و تا روز هفتم از بین می رود. همچنین علائم این بیماری می تواند در زمان های مختلفی از سال پدیدار شود.

How to sweat out a summer cold.coldax.01

عوارض سرماخوردگی تابستانه

سرماخوردگی در این زمان از سال ممکن است تجربه ناخوشایندتری از این بیماری را به نسبت فصل زمستان برای شما ایجاد کند. در فصل تابستان تمایل افراد به فعالیت کردن بیشتر است. فعالیت بیشتر به معنای ایجاد استرس و خستگی است که هیچ کدام برای سیستم ایمنی بدن مفید نمی باشند. در نتیجه این موارد ممکن است از دست دادن آب بدن رخ دهد که به وخیم شدن علائم بیماری می انجامد.

همچنین قرارگیری در موقعیت های مختلف چون قرارگرفتن در معرض باد مداوم کولر و سفرهای هوایی می توانند منجر به بدتر شدن علائم سرماخوردگی تابستانه شوند. به عقیده پزشکان، دستگاه های تهویه مطبوع موجب از بین رفتن رطوبت هوا، خشک شدن مخاط محافظ در بینی می شود و در نتیجه فرد را مستعد ابتلا به عفونت می کند. همچنین سفرهای هوایی نیز به نوبه خود خطر بالایی برای ابتلا به بیماری به همراه دارند زیرا از جمله معدود دفعاتی است که با جمع زیادی در یک محیط بسته قرار می گیرید.

How to sweat out a summer cold.coldax.02

سرماخوردگی تابستانه یا حساسیت های فصلی؟

یکی دیگر از چالش های سرماخوردگی تابستانه این است که برخی از علائم این بیماری دقیقا مشابه حساسیت های فصلی است. در نتیجه، ممکن است نتوانید این دو را از یکدیگر تمیز دهید.

طبق نظر متخصصان، تشخیص این دو بیماری از یکدیگر اگر دقت کافی داشته باشید عمل دشواری نیست. زیرا علائم سرماخوردگی غالبا یکی پس از دیگری پدیدار می شوند و برای یک هفته تا 10 روز همراه شما خواهند بود. اما علائم حساسیت های فصلی معمولا به یکباره ایجاد شده و تا زمانی که فرد در معرض عامل حساسیت قرار داشته باشد ادامه دارد. همچنین دفع خلط زردرنگ و عطسه های زیاد از علائم سرماخوردگی است در حالیکه تخلیه مایع شفاف و آبکی و عطسه کمتر، نشاندهنده حساسیت فصلی می باشد.

How to sweat out a summer cold.coldax.03

بهبود سرماخوردگی تابستانه

اگرچه ساکن ماندن در یکجا و استراحت کردن خصوصا در ماه های تابستان برای هیچ فردی قابل درک نیست اما بهترین راه درمانی این نوع بیماری به شمار می رود. همچنین مصرف زیاد مایعات برای بازیابی آب بدن مخصوصا در روزهای گرم تابستان به شدت توصیه می شود.

از دیگر راه های کنترل این بیماری مصرف ویتامین های مورد نیاز و استراحت در اتاق به همراه دستگاه بخور است که اگر در ابتدای ابتلا به بیماری استفاده شوند ممکن است به کاهش طول مدت آن بیانجامند. نهایتا، استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه مناسب نیز می تواند علائم این بیماری را تسکین بخشد.