لیمو و عسل برای سرماخوردگی

سرماخوردگی ساده درمان ندارد و علائم آن می تواند برای مدت یک الی 2 هفته باقی بماند. هنگام سرماخوردگی کار زیادی از دست شما ساخته نیست جز آنکه استراحت کرده و آب بدن خود را تنظیم نمایید.

مخلوط لیمو و عسل در آب گرم نوشیدنی آرامش بخشی را به وجود می آورد که قادر به تسکین شما است. هرچند دلایل علمی جهت اثبات این ادعا اندک بوده اما اکثر قریب به اتفاق بیماران سرماخورده بر این عقیده هستند که این نوشیدنی حقیقتا موثر است.

ادعاها

انجمن ملی سلامت امریکا به آب لیمو تازه و عسل لقب "درمان آزمایش شده در طول زمان" برای گلودرد را داده است. اگرچه این دو ماده، درمانی برای سرماخوردگی به شمار نمی روند - زیرا تنها راه درمان سرماخوردگی گذشت زمان است - اما با اینحال این نوشیدنی می تواند جایگزین مناسبی جهت داروهای شیمیایی که ممکن است هزینه بر و گهگاه با عوارض جانبی همراه باشد محسوب شود. این نوشیدنی قادر است اثر طبیعی و آرامش بخشی برای بهبود شخص بیمار بر جای گذارد.

عسل و سرفه

عسل، تاثیر اثبات شده ای بر روی آزردگی گلو و سرفه دارد. تحقیقات بعمل آمده در این خصوص حاکی از آن است که تنها یک دوز واحد از عسل طبیعی بهترین راه حل برای والدینی که فرزندانشان از سرفه در هنگام شب رنج می برده اند بوده است حتی بیش از دکسترومتورفان با طعم عسل که متداول ترین شربت سینه به شمار می رود. در تحلیل این تحقیق آمده است که عسل در کاهش تعداد دفعات سرفه و بهبود کیفیت خواب تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیلی می توان گفت تاثیر آرامش بخش عسل بر روی گلو تایید و برای کودکانی که به سرماخوردگی ساده دچار شده اند راه حل ایمنی محسوب می شود. البته در نظر داشته باشید که هرگز نباید عسل را به نوزادان کمتر از 1 سال داد زیرا خطر مسمومیت غذایی را برای آنان به همراه دارد.

لیمو و سلامتی

رابطه میان لیمو و سرماخوردگی ساده به صورت کامل مورد بررسی قرار نگرفته است. اما میدانیم ترشی لیمو قادر به نرم کردن مخاط بوده و ویتامین ث موجود در آن به حفظ مقاومت بدن کمک می کند. البته تحقیقات اخیر حاکی از بی تاثیر بودن مقادیر زیاد ویتامین ث در پیشگیری و درمان بیشتر افراد بوده است. بنابراین باید در نظر داشته باشید از آنجایی که میزان ویتامین ث موجود در یک لیمو به مراتب کمتر از مکمل های این ویتامین است پس بعید است که آب و لیمو بتوانند به درمان سرماخوردگی بیانجامند.

جمع بندی

جدای از تمام شواهد ودلایل علمی، یقینا دلیلی برای مصرف نوشیدنی گرم لیمو و عسل طی نسل ها وجود داشته است. حداقل طعم و بوی آن آرامش بخش است و بر روی گلو اثرات مثبتی دارد.