آیا آنتی بیوتیک های طبیعی موثرند؟

 حقایق

  1. از آنتی بیوتیک به غیر از موارد واقعا ضروری نباید استفاده نمود.
  2. برخی غذاهای خاص، عصاره گیاهان و روغن های طبیعی دارای محتویات ضد باکتریایی هستند.
  3. عسل یکی از قدیمی ترین آنتی بیوتیک های شناخته شده است.

 Most effective natural antibiotics 32

از آنتی بیوتیک ها برای کشتن یا متوقف کردن رشد باکتری ها استفاده می شود. اگرچه ممکن است تصور کنید آنتی بیوتیک، دارویی مدرن و امروزی است، اما در نظر داشته باشید این ماده قرن ها در اطراف ما موجود بوده است. آنتی بیوتیک های نخستین، مانند بسیاری از آنتی بیوتیک های امروزی از منابع طبیعی به دست می آیند.

Most effective natural antibiotics 31

برخی عصاره های خاص گیاهان، روغن های طبیعی و حتی غذاها دارای خواص آنتی بیوتیکی هستند. به عنوان مثال، برخی از این مواد قادر به جلوگیری از رشد باکتری ها در غذا می باشند. گاهی اوقات، این خواص فراتر از غذاها رفته و به سلامت شخص کمک می کند. عصاره کرنبری دارای خصوصیات آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که آن را به یک راه درمان خانگی برای عفونت دستگاه ادرار بدل نموده است.

گیاهان نیز می توانند آنتی بیوتیک باشند. یک نمونه گیری کوچک از 58 گیاه چینی نشان داد که 23 عدد از آنها دارای مواد ضدباکتریایی و 15 عدد از آنها دارای مواد ضدقارچی هستند. در تحقیق دیگری مشخص شد که گیاه درمانی نیز همانند آنتی بیوتیک های شیمیایی در درمان اختلال رشد بیش از حد باکتری روده کوچک موثرند.

Most effective natural antibiotics 33

5 مورد از آنتی بیوتیک های طبیعی و محبوب که می توان از آنها در منزل استفاده نمود عبارتند از:

  1. عسل
  2. عصاره سیر
  3. عصاره میر
  4. روغن آویشن
  5. روغن پونه کوهی

سخن پایانی

در نظر داشته باشید پیش از استفاده از آنتی بیوتیک های طبیعی حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان می توانند به شما در انتخاب گزینه ها کمک کرده و در خصوص مزایا و معایب بالقوه شما را آگاه سازند.

Most effective natural antibiotics 34

از آنتی بیوتیک ها می بایست تنها در موارد لزوم استفاده نمود. مصرف آنتی بیوتیک بدون هدف ممکن است منجر به ایجاد مقاومت در برابر دارو شود. همچنین  به یاد داشته باشید در صورتی که پزشکتان برای شما آنتی بیوتیک تجویز نموده، تمام طول دوره را طی نمایید.