مفید یا مضر بودن آنتی بیوتیک در مشکلات سینوسی

غالبا بیمارانی که دارای مشکلات سینوسی آزاردهنده هستند از پزشک خود درخواست آنتی بیوتیک می نمایند.

طبق تحقیقات حدود 90% بزرگسالانی که در آمریکا برای سینوزیت حاد به پزشک عمومی مراجعه می کنند آنتی بیوتیک دریافت می دارند. سینوزیت حاد یک عفونت سینوسی است که برای کمتر از 4 هفته ادامه پیدا می کند. از طرفی سینوزیت مزمن بیشتر از 12 هفته به طول می انجامد. عفونت های سینوسی باعث التهاب و تجمع ترشحات در فضاهای خالی درون استخوان های پیشانی، گونه و میان چشم ها شده و معمولا به واسطه ویروس یا باکتری ایجاد می شوند.

اما طبق تحقیقات بعمل آمده و نظر متخصصان، آنتی بیوتیک ها ممکن است همیشه بهترین نوع درمان برای سینوزیت نباشند. بنابراین باید جهت جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی فقط در صورت صلاحدید پزشک از آنتی بیوتیک برای درمان سینوزیت استفاده شود.

امروزه مصرف محتاطانه آنتی بیوتیک از سوی سازمان های ذیربط با ارائه دستورالعمل های مربوطه توصیه می شود.

Sinus Problems and antibiotics 01

تحقیقات در خصوص آنتی بیوتیک ها و عفونت های سینوسی

طبق تحقیقات بعمل آمده در این خصوص، آنتی بیوتیک ممکن است برای همه مشکلات سینوسی موثر نباشد. مشکلات سینوسی در بسیاری افراد بدون مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.

در یکی از تحقیقات بالینی مشخص شد علائم بیمارانی که به آنها آنتی بیوتیک داده شده نسبت به آنهایی که آنتی بیوتیک مصرف نکرده اند تغییری ننموده است. در این تحقیق که بر روی 240 بیمار با عفونت سینوسی بعمل آمده است 4 راه درمان بررسی گردیده: فقط آنتی بیوتیک، فقط اسپری استروئید برای کاهش تورم بافت ها، هم آنتی بیوتیک و هم اسپری و هیچ کدام از این راه های درمانی.

 در نتیجه این بررسی مشخص شد بیمارانی که هیچ درمانی بر روی آنها به کار نرفته است همانند دیگر بیماران بهبود یافته اند. به نظر می رسد که اسپری بینی برای افرادی که علائم خفیف تری در ابتدای مشکلات سینوسی خود دارند موثر است و در افرادی که دارای گرفتگی های شدیدتر هستند منجر به وخامت وضعیت می شود.

در نظر داشته باشید که تمام این بیماران دارای علائم سینوسی بودند که ناشی از عفونت باکتریایی بوده است. اما مشکلات سینوسی ممکن است منشا ویروسی هم داشته باشد که قطعا در این موارد آنتی بیوتیک هیچ کمکی نخواهد کرد.

Sinus Problems and antibiotics 02

عفونت سینوسی شما به واسطه ویروس ایجاد شده است یا باکتری؟

پزشکان هم ممکن است نتوانند ویروسی یا باکتریایی بودن این عفونت را تشخیص دهند زیرا این مسئله معمولا به واسطه مراقبت و مشاهده علائم قابل تعیین است. این علائم عبارتند از:

  • گرفتگی بینی
  • درد یا ناراحتی در اطراف چشم ها، گونه ها و پیشانی
  • سرفه
  • سردرد
  • غلظت ترشحات مخاطی یا خشک شدن بینی

گاهی اوقات آزمایش های دیگری نیز مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری یا کشت میکروب ها در آزمایشگاه برای تشخیص منشا بیماری مورد نیاز است.

Sinus Problems and antibiotics 03

علی رغم توصیه های بعمل آمده جهت مصرف محتاطانه آنتی بیوتیک در مشکلات سینوسی، همچنان مصرف بی رویه در این زمینه مشاهده می شود. برخی پزشکان می گویند برای بیماران خود آنتی بیوتیک تجویز می کنند و از آنها می خواهند 3 الی 5 روز صبر کرده و در صورتی که علائم بهتر نشد از آن استفاده نمایند. به غیر از آنتی بیوتیک داروهای ضد احتقان می تواند جهت بهبود علائم مصرف شود.

طبق نظر متخصصان هر چه علائم مدت بیشتری باقی بمانند احتمال باکتریایی بودن عفونت سینوسی بالاتر است.

Sinus Problems and antibiotics 04

چه زمانی آنتی بیوتیک درمان مناسبی محسوب می شود؟

آنتی بیوتیک ها بهتر است برای بیمارانی که بدنشان قادر به مبارزه با عفونت نیست مصرف شود. بیمارانی که دیابت داشته یا مشکلات جدی قلب و ریه دارند از این دسته افراد هستند.

همچنین آنتی بیوتیک می تواند برای افرادی که علائم سینوزیت شدید دارند تجویز شود.

نوع آنتی بیوتیک و طول دوره درمان بایستی توسط پزشک مشخص شود.