30 روز روزه داری با بدن چه می کند؟

در ماه رمضان، مسلمانان از طلوع خورشید تا غروب آن روزه می گیرند. در ادامه اطلاعات جالبی در خصوص اتفاقی که طی این 30 روز برای بدن شما می افتد را بررسی می کنیم:

مرحله اول سم زدایی (روز ا تا روز 2)

در روز اول روزه داری، سطح قند خون افت می کند، قلب آرام زده و فشار خون کاهش می یابد. گلیکوژن از عضلات خارج شده و سبب ضعف جسمانی می گردد. اولین موج پاکسازی معمولا سخت ترین آن است. سردرد، گیجی، تهوع، بوی بد دهان و پوشش زبان از علائم اولین مراحل پاکسازی هستند. در این دوره گرسنگی به اوج خود خواهد رسید.

what 30 days of fasting does to your body Coldax01

مرحله دوم سم زدایی (روز 3 تا روز 7)

چربی های ساخته شده از اسیدهای چرب به منظور آزادسازی گلیسیرین از مولکول های گلیسراید و تبدیل به گلوکز تجزیه می شوند. پوست ممکن است به دلیل پاک کردن بدن از روغن های فاسد اندکی چرب شود. افرادی که پوستشان مشکلی ندارد احتمال دارد برای چند روز پوستشان جوش زده یا بسوزد. بدن روزه را پذیرفته، سیستم گوارش قادر به استراحت کافی شده و تمام تمرکز خود را بر روی پاکسازی و سلامت می گذارد. فعالیت گلبول های سفید خون و سیستم ایمنی افزایش می یابد. ممکن است در ناحیه ریه احساس درد شود زیرا ارگان ها در حال پاکسازی و ریه ها در در حال بازسازی هستند. تنفس همچنان بدبو بوده و زبان سنگین است. داخل شکم، روده بزرگ در حال بازسازی است و مدفوع مانده در دیواره روده شروع به نرم شدن می کند.

what 30 days of fasting does to your body Coldax02

مرحله سوم سم زدایی (روز 8 تا روز 15)

در این مرحله انرژی بیشتر، فکر باز و احساس بهتر را تجربه خواهید کرد. از طرفی، زخم های قدیمی ممکن است تحریک شده و دردناک شوند. این به سبب افزایش توانایی بدن در بهبود طی روزه داری است. به عنوان مثال اگر ده سال قبل دستتان شکسته باشد، در قسمت شکستگی بافت های زخمی دیده می شود. در زمان شکستگی، توانایی بدن برای بهبود، مستقیما به سبک زندگی بستگی دارد. اگر سبک زندگی شما شامل غذاهای غیر مفید باشد توانایی طبیعی بهبود بدن در معرض خطر قرار می گیرد. در زمان روزه داری، روند بهبود بدن در حداکثر سطح کارایی خود قرار دارد.

what 30 days of fasting does to your body Coldax03

زمانی که بدن در پی زدودن بافت های آسیب دیده یا مرده خود است، لنفوسیت وارد بافت آسیب دیده شده و موادی را ترشح می کند تا سلول خراب را از بین ببرد. این مواد اعصاب را در این محیط کنترل شده تحریک کرده و موجب تکرار درد در محل زخم پیشین که ممکن است سالها قبل ناپدید شده باشد می شود. درد در زمانی که بدن در حال طی فرآیند بهبودی خود می باشد خوب است. عضلات ممکن است منقبض شده و در اثر تحریک سم دردناک شوند. پاها احتمالا بدترین تاثیر را خواهند گرفت زیرا سم ها در پاها انباشته شده اند. در این مرحله به دلیل میکروب های زیاد موجود در دهان، آفت شایع است. برای جلوگیری از این مسئله یا بهبود آن غرغره روزانه آب نمک بسیار توصیه می شود.

مرحله چهارم سم زدایی (روز 16 تا روز 30)

بدن کاملا خود را با روند روزه داری تطبیق داده است. انرژی بیشتر و فکر باز حاصل شده است. روزهایی وجود دارند که زبان صورتی شده و تنفس تازه است. در این هنگام کار بهبود ارگانهای حیاتی به اتمام رسیده است. پس از آنکه سیستم سم زدایی عوامل مخرب را حذف یا بی ضرر کردند، بدن با حداکثر ظرفیت خود به تکثیر بافت جدید جهت جایگزینی با بافت های آسیب دیده می پردازد. پس از روز بیستم، ذهن تحت تاثیر قرار می گیرد. شفافیت و تعادل احساسی در این دوره به دست آمده و حافظه و تمرکز پیشرفت می کنند.

what 30 days of fasting does to your body Coldax04

قطعا در روزه داری مزایای سلامتی بسیاری نهفته است اما باید به یاد داشته باشیم نوع تغذیه نیز در این دوره بسیار حائز اهمیت است.