چرا کشف آنتی بیوتیک های جدید بسیار دشوار است؟

(بخش دوم)

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها

  • حدود یکی از هر پنج نسخه آنتی بیوتیک تجویز شده غیرضروری است.
  • سرفه ها یا برونشیت ممکن است برای بهبود 3 هفته زمان ببرند و آنتی بیوتیک ها تنها قادرند بین 1 الی 2 روز از مدت بهبود آن بکاهند.
  • سالیانه انسان های زیادی به دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی جان خود را از دست می دهند.
  • در سراسر جهان، اگر مسئله عفونت های مقاوم در برابر داروها حل نگردد، تا سال 2050 افراد بیشتری نسبت به سرطان به کام مرگ کشانده می شوند.
  • حیوانات حجم زیادی (حدود 80%) از آنتی بیوتیک ها را مصرف می کنند.

why is it so difficult to discover new antibiotics part 2 1

عدم کشفیات جدید

توسعه آنتی بیوتیک ها نه تنها پیچیده است، بلکه نوآورانه ترین محصولات جدید نیز نمی توانند به صورت آزاد فروخته شوند. در عوض، آنها باید در قفسه برای موارد جدی نگهداری گردند – دقیقا موردی که در مورد کلیستین، "داروی نهایی" صورت گرفت.

چنین شرایطی به هیچ وجه یک فرصت سرمایه گذاری محسوب نشده و به همین دلیل طی 30 سال گذشته شرکت های دارویی به صورت قابل ملاحظه ای کار خود بر روی توسعه داروهای ضد باکتریایی را کاهش داده اند.

چندین دهه است که کلاس آنتی بیوتیکی جدیدی اختراع نشده است. در حقیقت، تمام آنتی بیوتیک هایی که طی 30 سال گذشته به بازار عرضه شده اند به نحوی انواعی از داروهای کشف شده در سال 1984 بوده اند. نگران کننده ترین مسئله آن است که در سال 1962 بود که آخرین کلاس جدید آنتی بیوتیکی برای درمان ابرمیکروب های مقاوم به گرمی منفی کشف شد. این شامل باکتری های مقاوم در برابر چند دارو است که می تواند عفونت های شدید و اغلب مرگبار خونریزی و ذات الریه را ایجاد کند.

در سال های اخیر، به دلیل افزایش آگاهی مردم از عفونت های مقاوم به دارو و هشدارهای سیاستمداران به پزشکان و دانشمندان، بخش های عمومی و خصوصی اقدام به همکاری مشترک برای یافتن راه حل هایی در این زمینه کرده اند.

why is it so difficult to discover new antibiotics part 2 2

عدم تکیه بر شانس و اقبال

داروهای جدید حیاتی هستند اما آنها تنها بخشی از راه حل می باشند. ما همچنین باید در ابتدا پتانسیل واکسن زدن برای حفاظت از عفونت را بررسی کنیم. مهمتر از آن، تشخیص های دقیق تر از عفونت است که موجب می شود پزشکان بتوانند در اسرع وقت درمان های صحیح تر و مناسبتری را پیش روی بیمار قرار دهند. ما همچنین می بایست محل هایی که عفونت های مقاوم در برابر دارو در حال گسترش است را بهتر بشناسیم، این محل ها تنها به انسان خلاصه نشده و حیوانات و محیط زیست را نیز شامل می شود.

why is it so difficult to discover new antibiotics part 2 3

بهبود بهداشت در بیمارستان ها، کلینیک ها و جوامع در سرتاسر جهان می تواند به متوقف کردن عفونت ها در همان ابتدا کمک کند. اگر ما قصد جلوگیری از پیدایش یا پیشی گرفتن از ابر میکروب ها را داریم، نمی توانیم به شانس فلمینگ در سال 1928 متکی باشیم.

شاید می بایست به آنتی بیوتیک ها، این داروهای معجزه آسا و شگفت انگیز بیش از پیش احترام بگذاریم. آنتی بیوتیک های چه قدیمی و چه جدید، منابع ارزشمندی هستند که تنها می بایست در صورت لزوم برای حفاظت و بهبود از سلامتی بدن مصرف شوند.